Får miliongave til bøker
Nordre Follo kommune får 1.557 655.- kroner ekstra til trykte skolebøker av regjeringen.
Regjeringen bevilger 115 millioner kroner til innkjøp av trykte læremidler til elever i grunnskolen, som tilsvarer en bok til hver elev fra 1. til 7. trinn. Nordre Follo kommune får drøye 1,5 millioner kroner av totalsummen.
Befolkningen i Norge, og spesielt barn og unge, leser mindre enn før. Regjeringen ønsker å snu denne trenden ved å satse på målrettede tiltak som skaper leselyst og leseglede blant barn og unge, heter det i en pressemelding.
Fornøyd ordfører
Ikke overraskende mottas million-nyheten med glede av ordfører Hanne Opdan (Ap)
– Barn i Nordre Follo er glad i å lese. Dette er penger
som kommer mange elever til gode, nå kan vi ha flere trykte skolebøker i
grunnskolen. Det er viktig med en balanse mellom digitale læremidler og trykte bøker.
Million-drysset kommer i kjølvannet av en pågående debatt om trykte bøker vs. digitale læremidler. Hanne Opdan er glad for tilskuddet.
– Barna trenger mer enn digitale verktøy, de trenger flere tykte skolebøker – nå får de det. Bøker og digital lesing utfylle hverandre. Vi i Arbeiderpartiet vil ha en skole med mer lesing, mer konsentrasjon og dybdelæring, og dette bidrar til det, sier Opdan.
Hvordan pengene skal fordeles i kommunen er foreløpig ikke bestemt.