DREVEN PÅ DUGNAD: Tuva Moflag er, i tillegg til å være leder av finanskomiteen og stortingsrepresentant, både en erfaren hockeymamma og en dreven dugnadsarrangør.

Hockey-Tuva (og Ap) styrker lokal idrett

Høyere spillemiddel-sum fra regjeringen skal bidra til økt deltakelse i lokale idrettslag.

Publisert

– Nordre Follo får 961.709 kroner for at flere kan delta i idrett, sier Tuva Moflag (Ap).

Regjeringen styrker arbeidet for å gjøre idretten tilgjengelig for alle. I 2025 mottar Nordre Follo 961.709 kroner i spillemidler til økt deltakelse i idrettslag. Dette er 207.626 kroner mer enn i 2024.

Dette tilskuddet er en del av regjeringens mål om å senke terskelen for deltakelse i idretten, og midlene skal bidra til å redusere økonomiske barrierer for barn og unge som ønsker å delta.

– Idrett skal være for alle, uavhengig av familiens økonomi. Dette er viktig for å sikre trygghet for framtida, og for at alle skal få være med, sier Tuva Moflag (Ap), leder av finanskomiteen på Stortinget.

MER AKTIVITET: Forhåpentligvis kan pengene bidra til at ende flere begynner med organisert idrett, med de fordelene det innebærer.

Rekordhøye spillemidler 

Regjeringen har styrket den særskilte innsatsen for økt deltakelse i idrettslag med 20 millioner kroner, til totalt 150 millioner kroner i 2025. Dette gir idrettslagene enda bedre muligheter til å inkludere flere. Også i Nordre Follo økes støtten med to hundre tusen kroner mer enn i fjor.

– Dette er en viktig investering i lokalsamfunnet vårt. Idretten handler ikke bare om aktivitet, men også om fellesskap, inkludering og mestring, sier Moflag, som selv er hockeymamma og en dreven dugnadsarrangør på Ski.

8 milliarder til gode formål

Kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery (Ap) trekker også frem betydningen av å prioritere spillemidler til idretten.

– Årets rekordfordeling viser hvor viktig det er å ha en bærekraftig og ansvarlig spillpolitikk. Overskuddet fra Norsk Tipping går rett til idrett, kultur og frivillighet. Dette er midler som gir barn og unge mulighet til å delta, uansett bakgrunn, sier Jaffery.

Spillemidlene i 2025 er til sammen 8 milliarder som går direkte til idrett, kultur og frivillighet. Dette er 951 millioner kroner mer enn i 2024 og beløpet har aldri før vært så høyt.

Midlene skal senke terskelen for deltakelse.

– Vi vet at idrettslagene i Nordre Follo gjør en fantastisk jobb for å inkludere flere. Med disse midlene får de enda bedre muligheter til å senke terskelen, sier Moflag og avslutter.

Powered by Labrador CMS