Vildrid spiller sjakal i tropisk forestilling om liv og død
OPAL feirer 40 år med amatørteaterlag på profesjonelt nivå. Det feires med en spennende reise til den dype jungelen, hvor vi møter sulte gribber, en sutrete tiger og en naiv menneskegutt med navnet Mowgli.
26. januar braker det som er en av de største kulturelle begivenhetene i gamle Oppegård løs, nemlig Oppegård Amatørteaterlag (OPAL) sin årlige forestilling. I år er det Jungelboken som blir vist i Kolben hele elleve ganger.
Ja, det er faktisk blant de største produksjonene i Kolben i løpet av et år, om ikke det er den største. Oppegård Avis ble med på øving.
Massiv oppsetning
OPAL feirer, med forestillingene i januar og februar, 40 år med teater, sang og musikk. OPAL er en av få fullskala teateroppsetninger i løpet av et år i Kolben. Her snakker vi om 32 skuespillere, 14 låter framført med live band, helproft sceneshow med lyd, lys, effekter, kostymer og rekvisitter. Aldersspennet er fra 10 til 65 år og budsjettet er på 700.000 kroner.
Bibbi Neergaard har, som alltid, skrevet manus med sanger, skreddersydde roller og som vanlig en dose humor for store og små. Med jula rett rundt hjørnet er det ikke mange ukene igjen å øve på før premieren. Oppegård Avis var til stede under mandagens øving på Quality Hotel Entry.
– Simen? Er du litt usikker på trinnene? Det ser nemlig sånn ut!, sier regissør, Espen Branden.
Heldigvis kan resten av forsamlingen minne Simen på at trinnene ligger i Spond, så det er ingen unnskyldning for å ikke lære seg dette.
– Dere andre kan godt skru opp volumet litt også, legger Branden til mens de øver på et av fellesnumrene som går til den ikoniske låta, «The Lions Sleeps Tonight» med selvkomponert tekst.
– Vi vil vel egentlig at det skal gå dårlig
Monique Venberget og Viktoria Røsjø spiller stykkets to gribber og øver på et nummer sammen med koreograf, Elise Branden, mens lokalavisen var på besøk. De kan fortelle at deres roller egentlig vil alt og alle vondt.
– Vi er gribber og deres oppgave i stykket er å binde alt sammen. Mye av handlingen handler om at den onde Shere-Khan skal ta den snille og uskyldige Mowgli, men gribbene vil vel egentlig at det skal gå dårlig med dem begge, foreller Røsjø.
– Gribber er jo åtseletere og lever jo av kadavre. Derfor går de konstant rundt å håper på drama. De er litt begravelsesagenter og er åpne for muligheter hele tiden, sier Venberget til lokalavisen.
Sjakaler og tiger på lag
Vildrid Moe Engebretsen stiller også til start i teateroppsetningen. Hun forteller hva det beste med OPAL er.
– Det beste med OPAL er at man kan være akkurat det man vil! Og nå er jeg en sjakal!, sier hun til Oppegård Avis.
Om hun er skaberakksjakal, gullsjakal eller stripesjakal derimot sier hun ingenting om, men hun er ikke alene i rollen. Både Odin og Leonora er også med i klubben og kan fortelle at de ikke vil Mowgli noe godt i stykket.
– Vi er på lag med Shere-Kahn og ønsker egentlig at det ikke går så bra med Mowgli, sier de.
Sutring skal få Mowgli på fatet
Emil Vengbo spiller den legendariske tigeren, Shere-Kahn, og han har et klart mål på de to timene (ca.) stykket tar. Å spise Mowgli.
– Strategien for å spise Mowgli er mye sutring, mye planlegging og strategi, men også å sørge for å ha skarpe tenner og kraftige byks, sier Vengbo som selv mener han er veldig sjarmerende. Særlig på scenen.
– Og utenfor, legger han til.
Mowgli selv spilles av Aleksander Haugan Hanssen. Han forteller at Mowgli legger seg på en noe slappere linje enn erkefienden.
– Strategien til Mowgli for å ikke blir spist er å ikke bli spist rett og slett, sier Hanssen.
Unik duo i «foreldrerollen»
To obligatoriske karakterer som så langt ikke er nevnt er Baloo og Baghera. Karakterene som på mange måter symboliserer to rake motsetninger. En fredfull, bekymringsløs og vimsete bjørn og en rasjonell, sylskarp og langt mer bekymret panter. Det kunne nesten hørt ut som en stereotypisk mor og far.
– Baloo og Baghera er på mange måter Mowglis «foresatte» i jungelen og hans nærmeste allierte, sier Simen Simensen som spiller Baloo. Ina Moe Engebretsen spiller Baghera.
Om du opplever de sylskarpe stikkene fra panteren i retning den dovne bjørnen som overraskende realistisk vil ikke det være så rart. Skuespillerne er nemlig kjærester og samboere på ordentlig.
– Æsj, sier Vildrid (sjakalen) som er lillesøsteren til den fornuftige panteren.
Billetter er det ikke mangel på
Er du sent ute med julegavene? Eller vil du sikre deg de beste plassene for å se hvor skarpe tenner Shere-Kahn egentlig har? Billetter får du på kolben.no, døgnet rundt. Premieren er 26. januar. Deretter går det slag i slag i gode to uker fremover.
Vil du bli med i OPAL? Send en henvendelse til kontakt@opal-atl.no
– Etter 2024-forestillingen så setter vi oss ned og bestemmer neste stykke. Deretter blir alle som har meldt sin interesse kontaktet og innkalt til audition. Etter audition tilpasser vi manus til det vi har av skuespillere, sier Asle Simensen som sitter i styret i OPAL.