Nå er det lokale kontrollpunktet klart til bruk
Oppegård spiller en viktig rolle i det nye regjeringskvartalet. Nå har prøvedriften av det nye kontrollsenteret på Mastemyr startet.
Det siste året har Statsbygg og MEBYR bygd et eksternt kontrollsenter hvor post, varer og brev skal kontrolleres før det kommer inn i lokalene til departementer og regjeringskontorer.
Med andre ord, skal du sende et brev eller en pakke til Jonas Gahr Støre, må den innom Mastemyr og kontrolleres før utlevering. Det skjer som en konsekvens av angrepet på regjeringskvartalet 22. juli 2011.
Startet prøvedrift fredag
Fredag viste Statsbygg frem det nye kontrollsenteret for post og varer til pressen for aller første gang. Bygget er en del av det nye regjeringskvartalet og skal fungere som et sikkerhetstiltak. Virksomheten tilfører gamle Oppegård cirka 15 arbeidsplasser.
Fremmøtt presse lurte på om man kunne si at prosjektet er ferdig, men det kunne ikke Pål Weiby, kommunikasjonsleder i byggherreavdelingen i Statsbygg, bekrefte.
I alle fall ikke helt.
– I denne bransjen er man ikke alltid helt enig om begrepet ferdig. Først er det ferdig også er det ferdig-ferdig og så videre, men at vi fra og med i dag starter prøvedriften som er planlagt å holde på de neste 12 månedene, det er helt sikkert, opplyste Weiby.
Alt innom Mastemyr, med noen unntak
Videre på befaringen er det Øyvind Eckhardt, prosjektleder hos Statsbygg, som informerer. Han fortalte blant annet om det nye kontrollsenterets formål.
– Det aller meste av alle varer som skal til regjeringskvartalet skal kontrolleres her før det kan bli klarert inn. Totalt er det seks mulige veier inn til regjeringskvartalet. Dette er en av dem. For noen leverandører som leverer varer ekstra hyppig har vi andre rutiner, forteller han.
– I dag opererer regjeringskvartalet med én sikkerhetssone. I det nye regjeringskvartalet etablerer vi to sikkerhetssoner. Mye av kontrollvirksomheten som i dag gjøres inne i byen, flyttes ut hit, mens vi har andre tiltak inni byen, sier Eckhardt.
Noen leveranser gjøres direkte på Mastemyr, for deretter å bi kjørt inn av statens eget personale og kjøretøy. Andre leveranser kan fortsatt kjøres helt inn til regjeringskvartalet i byen.
Eckhardt forteller at de har egne systemer som sørger for å kontrollere at det ikke kommer på uønsket last på kjøretøyene som skal inn i regjeringskvartalet i byen uten at de ønsker å si noe mer om hvordan det virker til pressen.
Tre haller og et venterom
Kort fortalt består kontrollsenteret av to bygninger. Et varemottak dedikert til manuell kontroll av kjøretøy og en hall som er tilrettelagt for å røntgen av kjøretøy.
– Varemottaket vil ta i mot varer og brukes til manuell kontroll av kjøretøy som ikke skal scannes. Dette for å ha en mulighet til å gjennomføre kontroll uten å legge beslag på scanneren.
– Hallen med scanneren kaller vi kontrollsenteret. Den er todelt for at man skal kunne scanne kjøretøy uten at det skal være mennesker i rommet når vi scanner. Dette på grunn av strålingen. Mange sjåfører vil være jevnlig innom her og da må vi sørge for at de kan oppholde seg et sted uten stråling. Det samme gjelder ansatte.