SMILTE TAPPERT: Tårnåsen-jenta Aida Berg (16) fikk endelig sine første minutter i Toppserien.

Måtte trøstes etter Toppserie-debuten

GRORUD: Endelig kom Toppserie-debuten for KIL-talentet Aida Berg. Det var likevel ikke bare gledestårer som rant etter kampen.

Publisert Sist oppdatert

Det var ikke mange som levnet Kolbotn noe særlig til muligheter, da de onsdag ettermiddag tok imot serieleder Vålerenga i Toppserien. Det var det heldigvis 11 KIL-jenter som virket å gi blanke i.

Kampen startet nemlig fantastisk for Kolbotn, og de både kunne og burde tatt ledelsen på hjemmebane. Spesielt midtbane-terrier Lilly Malloul er det nok en fare for at våkner av målsjansesløseri-mareritt i natt.

Og da går det som det ofte gjør. Da kampen så ut til å ebbe ut med 0-0, dukket eminente Olaug Tvedten opp og drysset litt stjernestøv ute på matta. Først dro hun seg unna pressende KIL-spillere før hun limte ballen opp i vinkelen bak Selma Panengstuen. Dermed kunne de kongeblå fra tigerstaden feire nok en seier.

TOPP MOT "BUNN": Vålerenga troner suverent på topp, mens Kolbotn ligger på en solid åttendeplass, med god margin ned til Åsane på kvalikplassen.

Fikk trøst

Selv om det er massevis av lyspunkter for Kolbotn-leiren, var det tungt å svelge den kjipe avslutningen på kampen. Aller tyngst var det tilsynelatende for Toppserie-debutant Aida Berg (16) fra Tårnåsen, som måtte trøstes av lagvenninnene etter kampen. Hun kom inn etter 84. minutter og rakk ikke stort annet enn å jage etter Enga-spillere.

– Det var veldig kjipt å se ballen gå i mål og jeg føler vel litt det var min feil, da jeg ikke dekket Tvedten godt nok, sa en fortvilet Berg til Oppegård Avis etter kampen.

Selv om talentfulle Berg lastet seg selv for målet, var det også et smil å spore etter tårene var tørket. For det har ikke vært bare en dans på roser for Berg i år.

– Fotball er en stor del av livet mitt, så det er veldig godt å være tilbake uten skader etter seks måneder ute. Nå mangler bare fysikken og kondisen, sier hun.

Skademareritt

Aida Berg var enormt uheldig i vinter og vår da hun ble skadet. Hun forteller om en tung periode.

– Først hadde jeg brudd i foten og da jeg ble frisk og dro på landslagssamling fikk jeg vondt i ryggen med et tretthetsbrudd. Jeg fikk bare en uke mellom skadene, forteller hun.

Av alle tenkelige motstanderne Berg kunne fått i sin debut på øverste nivå, så var det altså en sulten serieleder som febrilsk jaktet en scoring. Berg synes allikevel ikke det var skummelt.

— Det er egentlig ekstra gøy å møte Vålerenga. Det er et helt annet nivå enn bunnlagene, men ja, hard motstand.

NESTEN: I 90 minutter hadde Kolbotn ett poeng i lomma mot serieleder Vålerenga. Med litt flaks kunne det til og med blitt tre.

Ingen bursdagsgave

Berg var ikke det eneste unge talentet som spilte for KIL i dag. Da Thea Mikkelsen måtte ut med hodeskade etter en duell med Vålerengas Ylinn Tennebø, fikk Sigrid Gamst sjansen på sin egen 15-års dag. Den oppgaven tok nordlendingen på strak arm.

— Det var gøy å spille. Jeg kom inn som vingback, som er en helt ny posisjon for meg. Det var uvant, men gøy, sa Gamst.

På andre siden av banen for Gamst stod VIFs superveteran Elise Thorsnes (36). Gamst forteller at det ikke påvirker henne nevneverdig å møte spillere som kunne vært moren hennes.

— Jeg tenker ikke så mye på det når jeg er på banen, men det er litt rart når jeg før høre det av andre. På banen tenker jeg bare på mitt spill, sier Gamst.

HADDE BURSDAG: Sigrid Gamst brukte 15-års dagen sin til å frustrere høyprofilerte Vålerenga-spillere.

 

Powered by Labrador CMS