Spår kø, kork og kaos i lang tid
– Vi frykter at bomringene blir stående som en mur rundt byene i all fremtid.
Det er enighet mellom Oslo kommune og Akershus fylkeskommune om forslag til bompengetakster, forlengelse av Oslopakke 3 til 2045 og hvilke prosjekter man ønsker å prioritere.
Styrket kollektivtilbud
– Med denne avtalen styrker vi kollektivtilbudet i Akershus, det er viktig for å redusere biltrafikk og utslipp. Jeg er veldig fornøyd med avtalen, og at det settes av midler til videre planlegging av E18 og at vi nå får ballen i mål når det gjelder finansiering av Fornebubanen, sier Anette Marie Solli (H), fylkesrådsleder i Akershus fylkeskommune.
Sjokkregning for bilister
En konsekvens av avtalen er at takstene skal økes årlig for så vel el-biler som bensin- og dieselbiler, forlenges innkrevingen av bompenger med 9 år, og vil vare helt til 2045, istedenfor å avvikles i 2036.
– Dette blir en sjokkregning. Vi frykter at bomringene blir stående som en mur rundt byene i all fremtid, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
– Med økte takster gjennom døgnet er det helt klart at politikerne har sett på inntektene først. Når Ring 1 blir stengt i tre år framover, ville det kloke vært å belønne de som unngår å skape kø. Dette er nok et grep som bidrar til kø, kork og kaos i Oslo, sier Handagard.
Prioriterte tiltak i avtalen
I prioritering av tiltak og prosjekter, er det lagt vekt på å gjennomføre igangsatte prosjekter, ta vare på den infrastrukturen vi har, og å prioritere midler til å styrke kollektivtilbudet i regionen, skriver Akershus fylkeskommune.
· Avtalen sikrer finansiering av Fornebubanen. Fornebubanen, inkludert nye vogner, nytt signalsystem (CBTC) for T-banen og oppgradering av Majorstuen stasjon ferdigstilles etter planen i 2029. Det prioriteres også midler til vedlikehold av Fornebubanen når den kommer i drift.
· I Akershus prioriteres i tillegg økte midler til drift for å kunne videreutvikle et godt kollektivtilbud, samt sørge for høyere frekvens og bedre rutetilbud. Det settes av 338 millioner kroner i året til drift av kollektivtilbudet fram til 2045. Det legges til rette for at det kan utvikles et mer rettferdig takst- og sonesystem i kollektivtrafikken.
· Det prioriteres midler til videre planlegging av T-baneforlengelse til Visperud/Skårer.
· Det avsettes midler til videre planlegging og utbygging av høystandard kollektivtrasé Oslo grense–Kjeller. Prosjektet er et viktig bidrag til nullvekstmålet, som vil øke bussens konkurransefortrinn. Prosjektet innebærer en høystandard buss-streng og fremtidig trasé for baneløsning.