ORDFØRER: Tidligere var han ordfører i Oppegård kommune. Nå er han fylkesordfører i Akerhus.

Åpner for å forene krefter med Ap

Fylkesordfører Thomas Sjøvold ble utfordret om vaksinering av russ.

Publisert

I et utspill på Oavis.no mandag morgen uttalte fylkestingsrepresentant Hoda Imad at Arbeiderpartiet vil ha gratis hjernehinnebetennelsevaksine for russen i Oppegård og i hele Akershus. Hun uttalte også at « vi kan ikke lengre gjemme oss bak det politikerne på høyresiden i årtier har kalt for «privat anliggende».

LES SAKEN HER:

Øverste ledd i fylket er ingen ringere enn THomas Sjøvold, og Oppegård Avis har derfor utfordret fylkesordføreren på hva han tenker om utspillet og muligheten for en storstilt vaksinering.

– Dette må det jobbes for å få inn i vaksinasjonsprogrammet og tilbys til elever i videregående skoler, trolig så tidlig som i Vg1. Her må nasjonale myndigheter, med helseministeren fra Ap i spissen, komme på banen og sørge for at det finansieres og tilbys i hele landet. Jeg jobber gjerne sammen med Hoda Imad og andre gode krefter i fylkestinget for å legge press for å få til en slik løsning, begynner Sjøvold i sitt svar til Oppegård Avis.

Han fortsetter med følgende presisering.

– Vaksinasjoner er et samarbeid mellom nasjonale myndigheter og kommunene, derfor har enkelte kommuner valgt å sette i gang slik vaksinasjon allerede. Som fylkeskommune har vi våre egne oppgaver som vi skal løse, blant annet er det jo godt kjent at investeringer i nye skoler blir langt dyrere enn tidligere beregnet. I tillegg synes jeg finansiering ved bruk av overskuddet virker som en kortvarig løsning, da dette kun vil være en løsning for i år. Uansett så må vi til stilling til økonomiske disponeringer når det er sak i fylkestinget og vi har oversikt over alle forslag til disponeringer, sier Sjøvold.

Powered by Labrador CMS