OPPEGÅRD STASJON: Her kan det bli alt fra boliger til svart asfalt etter Akershus er ferdig med arbeidene i Skiveien.

Her kan det bli parkering for pendlere 

Fra riggplass til parkeringsplass på Oppegård? I juni skal politikerne ta avgjørelsen. 

Publisert Sist oppdatert

Oppegård Avis har vært i kontakt med flere som håper at riggområdet ved Oppegård stasjon kan bli pendlerparkering når Akershus fylkeskommune ferdigstiller arbeidene i Skiveien. 

Vi har derfor spurt fylkeskommunen om hva som skal til for at man kan etablere pendlerparkering her. Håkon Snortheim, fylkesråd for samferdsel (H), forteller at han ikke har noe i mot pendlerparkering her. 

Tvert i mot. 

– Jeg har ingen umiddelbare motforestillinger til at tomten omreguleres til innfartsparkering. Flere innfartsparkeringer i Akershus er noe fylkesrådet jobber for. Men om kort tid vil det nevnte arealet ved Oppegård stasjon tilhøre Nordre Follo kommune, og da må kommunen selv vurdere hvordan eiendommen skal brukes, sier han til Oppegård Avis.

Overfører arealene til kommunen

Som Snortheim sier skal de arealene fylket eier på riggområdet i dag overføres til kommunen. Ergo er det kommunen som har myndighet til å etablere et nytt område for pendlerparkering. 

Derfor har vi spilt ballen over til kommunen hvor Cecilie Høgden Mæle, fagsjef for samfunnsplanlegging i Nordre Follo kommune, forteller status om området. 

– Arealet er foreslått til kombinert bebyggelse og anlegg i forslag til revidert arealdel. Det var Høyre, Sp, Pp og FrP som foreslo arealet til næringsformål, eventuelt i kombinasjon med boligbebyggelse, i forbindelse med varsling av oppstart av planarbeid vår/sommer 2024. I forslag til bestemmelser åpnes det også opp for etablering av næring, grønnstruktur og parkering, forteller Mæle til Oppegård Avis.

– Så slik jeg forstår det kan det bli både bolig, næring, grøntstruktur eller parkering? Eventuelt en kombinasjon? 

– Det vil være en kombinasjon ut fra nærmere vurderinger i en eventuell reguleringplanprosess, svarer hun på det.  

RIGGOMRÅDE: I dag bruker Akershus fylkeskommune denne plassen som riggområde i forbindelse med utbygging av gang og sykkelveien langs Skiveien. En dag er arbeidene over og da har flere vi har vært i kontakt med ytret et ønsker om å etablere pendlerparkering.

Politikerne kan påvirke

I juni skal kommuneplanens arealdel sluttbehandles og da kan politikerne helt fritt bestemme hva området skal brukes til, men forslaget som ligger inne nå åpner altså for for bolig eller næring, 

– Kommuneplanens arealdel skal opp til sluttbehandling i juni. Da vil politikken bestemme hva arealet skal kunne brukes til.

– I kommuneplanprosessen vurderer vi hvert enkelt innspill ut fra hva de som sender inn innspillet, ønsker arealet utviklet til. I dette tilfellet er det åpnet opp for parkering. Videre avklaringer av hva området brukes til vil skje i en reguleringsplanprosess, avslutter Mæle. 

Powered by Labrador CMS