Nå kommer badeværet: – 19 badegrader og oppadgående!
Solsultne badegjester flokket til Ingierstrand på søndag, etter en særdeles våt start på helgen. En miniregnskur skremte ingen, det var bare å søke ly i noen minutter før alt var sol og smil igjen. Og mer badevær ser det ut til å bli utover i uka.
Værgudene har herjet godt med gamle Oppegård denne sommeren, og allerede midtveis i juli lå vi langt foran budsjett når det gjaldt nedbør.
Fra rekordregn til badevær
Statsmeteorolog Terje Alsvik Vallø kunne 19. juli fortelle Oppegård Avis at vi hadde fått oppunder 100 mm nedbør litt over halvveis ut i måneden.
– Det er 24% mer enn vanlig i hele juli, sa Vallø etter å ha sjekket målingene for Oppegård Avis.
Så det er kanskje ikke så rart at folk grep solskinns-søndagen med begge hender. Det kom riktignok en minibyge akkurat da Oppegård Avis var nedom stranda, men siden himmelen stort sett var blå på alle kanter, valgte de fleste å ignorere det, eller å søke ly i noen få minutter.
Oppadgående badetemperatur
Badevaktene Martin (18), Alexander (18) og Sivert (19) bekrefter at det har vært en skikkelig sommerdag.
– Det har vært bra med folk hele dagen, sier Martin, mens han holder våkent øye med strand og stupetårn.
– Badetemperaturen nå er ca 19 grader, men hvis værmeldinga holder vil den nok stige utover i uka sier han.
Dukkert før Norway Cup
Guttene Lingmaung, Emil og Kyaw Min Tun skal spille Norway Cup, og hadde tatt seg en tur til Ingierstrand før kamp.
– Vi skal spille første kampen i kveld, sier Emil, og tipper ganske korrekt på en badetemperatur på 19. grader.
Gutta fra Froland var absolutt fornøyd med besøket på Ingierstrand, og syntes det var deilig med en dukkert før de skulle i ilden.
Badet dagen lang
En annen gjeng som fanget Oppegård Avis oppmerksomhet så ved første øyekast litt forhutla ut, men forsikret om at det bare var en liten pause, og at de stort sett hadde badet hele dagen.
Sebastian (12), Jonathan (9), Monica, Daniel og Kirsten hadde tatt turen fra Oslo for å få litt sol og strand, og kunne bekrefte at det var deilig med finværsdagen.
– Hvem av dere har badet mest i dag, da? spurte Oppegård Avis.
– Jeg! sier Sebastian raskt, men ombestemmer seg.
– Det er nok Daniel, for han øver på SUP, ler han, mens Daniel smilende må medgi at det nok stemmer.