UTOVER'N: Statens vegvesen gjennomførte tirsdag en kontroll på E18.

Både bilister og tungtransport tatt i kontroll

– Jeg tror ikke de skjønner hvor farlig det er.

Publisert Sist oppdatert

Seniorinspektør Daniel Hals og inspektør Alexander Lundgård i Statens vegvesen gjennomførte en kontroll på Svartskogtoppen tirsdag ettermiddag. De hadde tatt oppstilling ved avkjøringen til rasteplassen «Utover’n», og dette var et av flere kontrollsteder i Follo.

– Vi har en kontroll med hovedfokus på verneutstyr, forteller Hals til Oppegård Avis.

– Det betyr først og fremst at vi kontrollerer bruk av bilbelte, men vi gjør også kontroll av last og tungtrafikk. I tillegg kontrollerer vi førerbevis.

Fart og mobilbruk overlater de derimot til politiet å håndtere.

VEGVESENET SER DEG: Statens vegvesen er stadig på farten for å utføre kontroller. En kraftig kikkert er et effektivt verktøy, og belteslurvere avsløres på sekunder. Og de er blitt svært treffsikre når det gjelder å plukke ut biler og sjåfører som bryter loven.

Forstår ikke konsekvensene

Da Oppegård Avis er på stedet har de akkurat satt opp en kraftig kikkert som ikke gir belteslurvere sjanse til å unndra seg kontroll.

– Det er jo faktisk en del som kjører uten bilbelte, forteller Hals, og forteller at mange av de som blir stoppet oppgir som årsak at «de hater å kjøre med bilbelte».

Han tror det er uvitenhet som gjør at noen tar valget om å kjøre uten, både blant vanlige bilister og tungtransportsjåfører.

– Jeg tror ikke de skjønner hvor farlig det er dersom det skjer en ulykke, sier han.

– Det er rett og slett uvitenhet om konsekvensene.

Ulykkesanalysene til Statens vegvesen viser at om lag 4 av 10 drepte i bilulykker ikke har brukt bilbelte. 

Visste du at:

  • Å kollidere i 50 km/t uten bilbelte tilsvarer et fritt fall på 10 meter. Ingen hopper vel fra 10-meteren uten vann i bassenget?
  • Å kollidere i 70 km/t uten bilbelte tilsvarer et fall på 19 meter
  • Å kollidere i 90 km/t uten bilbelte tilsvarer et fall på 32 meter

(Kilde: Statens vegvesen)

Gledelig resultat

– På Svartskog ble 2 vogntogførere og en varebilsjåfør stanset uten bruk av bilbelte. Disse ble ilagt gebyr på kr 1 500,- for overtredelsen, skriver Hals i en e-post til Oppegård Avis etter kontrollen, som varte i omtrent 2 timer.

– Et norsk tipp-vogntog ble også stoppet med en overlastet på 3800 kg. Transporten ble ilagt bruksforbud inntil den var avlastet ned til lovlig vekt, og transportøren ble ilagt overlastgebyr på kr 16 200,-. I tillegg til dette var det personbiler med tekniske mangler på lys.

– Mange biler og lastebiler ble sjekket for beltebruk på Svartskog, og de aller fleste var flinke med beltebruk under dagen kontroll, noe som er gledelig å se, avslutter Hals.

OPPTATT AV SIKKERHET: Inspektør Alexander Lundgård og seniorinspektør Daniel Hals i Statens vegvesen gjennomførte en kontroll på Svartskogtoppen tirsdag ettermiddag.
Powered by Labrador CMS