KRÅKSTAD: Alle fire hjulene måtte jobbe da Oppegård Avis fikk prøvekjøre Toyota bZ4X.

Oavis satte tvilsom «Toyota-rekord»

Vi prøvekjørte Toyotas nye elbil-flaggskip. Det gikk nesten helt som planlagt.

Publisert Sist oppdatert

Etter at Toyota Kolbotn avviklet virksomheten sin på Myrvoll i 2022 har den mest lokale Toyota-forhandleren for oss i Oppegård vært å finne i Ski. Nå kan salgssjef, Lars Rodvang Endrestad, fortelle at de nå har fått inn den oppgraderte versjonen av sin eneste elbil i personbilsegmentet, Toyota bZ4X. 

Laget for å vare lenge

Toyota har på ingen måte vært lengst fremme i skoene når det kommer til elektrifisering av bilparken sin. Det har de også fått kritikk for forteller Endrestad. 

– Toyota har jo fått kritikk for at de ikke har satset nok på elbil, men den modellen vi har, bZ4X, er en meget god bil. Neste år vil bZ-serien utvidet med tre nye modeller, men det som er nytt nå er at vi bZ4X kommer i en oppgradert versjon, som du ikke fikk i fjor.

På papiret ser kanskje ikke bZ4x helt rå ut. Endrestad forteller at både rekkevidden og ladehastigheten er dårligere enn konkurrentene. 

– Toyota har valgt å lage en bil som skal vare lenge. Denne har en rekkevidde på ca 330 kilometer under dagens forhold og ca 430 på sommeren. Det er helt sikkert konkurrenter i samme prisklasse, som kan konkurrere med det. Det samme gjelder ladehastigheten. Denne bilen lader ikke raskest der ute, men det er det også en grunn til, forteller Endrestad. 

– Best garanti

Salg kan utmerket godt handle om å ta en svkhet eler ulempe, og bruke det til sin fordel. Toyota-salgssjefen er ingen amatør i salgsfaget.

– Toyota gir markedets desidert beste garantier der ute. bZ4X kommer med garanti inntil 10 år eller en million kilometer. Det kan vi gjøre nettopp fordi man har utviklet en bil og et batteri som varer lenge og da går det blant annet på bekostning av ladehastighet, men det er også lagt inn store buffere i batteriet slik at batteriet brukes og lades så skånsomt som mulig, forteller han. 

– Prisen på bilen er rundt 500.000 kroner avhengig av utstyrsnivå. 

For å presisere garanterer Toyota at batterikapasiteten er innenfor 70 % av den opprinnelige batterikapasiteten i inntil 10 år eller innen en million kilometer er kjørt. 

SALGSSJEF: Lars Rodvang Endrestad er salgssjef på Toyota i Ski som er organisert under Toyota Oslo.

Får bedre ladehastighet

Samtidig som ladehastigheten trekkes frem som en dårlig egenskap er det også det som er den viktigste nyheten i oppgraderingen som kom nylig. 

– Den oppgraderte versjonen har fått ny varmeveksler installert for å redusere ladetiden ved hurtiglading (DC) ved kalde temperaturer, infrarød varme ved beina i forsetene og den kommer med nytt app-styrt nøkkelssystem som blant annet lar deg som registrert bileier, dele tilgang til bilen, sier Endrestad til Oppegård Avis. 

I tillegg skriver Toyota på sine nettsider at den siste oppgraderingen også kommer med et eget varslingssystem som blinker med varsellysene dersom bilen bak kommer for nærme. 

GOD PLASS: Endrestad er selv 194 cm og det er fortsatt god plass til han og folk i baksetet.

Et solid firehjulstrekksystem

Endrestad forteller at det i utgangspunktet er to ting med denne bilen som gjør den til et godt innkjøp. Det første har vi allerede snakket om, nemlig holdbarheten. Det andre er fremkommeligheten. Toyota bZ4X har i kjent Toyota-stil et solid firhjulstrekk. Endrestad forteller at det han aldri har vært i nærheten av å sette seg fast med denne bilen. 

Det var helt til Oppegård Avis ble med på prøvekjøring. 

Da vi kjørte ut fra Toyota i Ski i retning Kråkstad var målet og finne en bakke med mye snø og lite salt. Det fant vi også. På en gårdsvei, noe smalere enn bilen selv tok vi av. Her fikk både bremser, dekk og firehjulstrekk prøvd seg. Veien var ikke bare smal, men også bratt enkelte steder. Heldigvis startet vi med nedoverbakkene. 

Hele veien på den snødekte isen merker vi at bilen jobber med å holde seg på veien. 

– Du merker at elektronikken også jobber når du bremser, sier Endrestad fra passasjersetet. 

FUTURISTISK: På de fleste områder har bZ4X et fremtidsrettet utseende, men også detaljer som helt vanlige dørhåndak.

Endrer kjøremodus til dyp snø/søle

Vi snur ved første og beste mulighet, et godt stykke fra allfarvei. Og tror du jaggu ikke bilen også satte seg fast? Da fikk vi også et godt påskudd til å prøve en knapp det sto X på. 

– Det er ikke snakk om lavserie og differensialsperre som man ofte snakker om i forbindelse med fossilbiler, men det er ulike kjøremoduser som justerer firehjulstrekksystemet elektronisk. Det er ikke lavserie, men har litt den samme effekten, sier Endrestad. 

Vi endrer kjøremodus til dyp snø/søle og jaggu hjalp det. Bilen kommer seg løs og vi snur for å kjøre opp igjen. På vei tilbake testet vi både kjøremodusene, «dyp snø/søle» og «snø/grus». Vi opplever at fremkommeligheten blir bedre når vi kjører i det førstnevnte kjøremoduset. bZ4X så seg ikke tilbake og kom opp alle kneikene tilbake til den trygge asfalten. Om andre elbiler med firehjulstrekk hadde taklet forholdene like bra er umulig å si, men at det finnes biler der ute som hadde måttet få hjelp av en traktor (eller Land Cruiser) for å komme seg ut, er helt sikkert. 

 

Powered by Labrador CMS