– Skal vi gå tur i et fond?
Tidligere Høyre-politiker setter eget parti på plass i nærskog-saken på Solbråtan.
– Skal vi gå tur i et fond? Det er helt historieløst at Høyre åpner for å bygge boliger på det som egentlig heter «Skoletomta». Gamle Oppegård kommune gikk til nød med på at tomta, som dagens Høyre nå har valgt å kalle Nordre Ekornrud, kunne brukes til skole eller til offentlige/privattjenesteyting, men ikke til boliger, sier Halvor Stormoen til Oppegård Avis.
Stormoen er ingen hvem som helst i Høyre-sammenheng. Han har tidligere sittet i kommunestyret for Høyre i Nordre Follo og gamle Oppegård kommuner. I dag er han styreleder i Solbråtan Vel, men uttaler seg denne gangen som privatperson.
Han reagerer kraftig på at sitt tidligere parti nå tilrettelegger for at JM Norge kan fortsette boligbyggingen på Myrvoll helt ned til Shell-stasjonen.
– Det har aldri vært et ønske om boliger her og ikke vil vi ha boliger her nå heller. Dette er den eneste nærskogen vi har igjen på Solbråtan uten å måtte krysse Skiveien. Dette er et knallfint område for både bær og sopp, og unger synes det er spennende å gå i skogen her med nedfallstrær og kulturminner fra det gamle pukkverket, sier han.
Vi møter Stormoen og varaordfører Knut Tønnes Steenersen fra Fremskrittspartiet ved nærskogen mellom Myrvoll stasjon og Shell. Den tidligere Ski-politikeren får seg en solid historietime av Stormoen.
– Jeg har full forståelse for det Stormoen sier og andre reaksjoner som har kommet i forbindelse med JM Norges ønske om å videreføre sitt boligprosjekt på Myrvoll stasjon med naboområdet. Dette er uten tvil en vanskelig sak, og et av de loddene vi politikere er satt til, er å ta tøffe avgjørelser, sier Steenersen.
Vil ha en konsekvensutredning
Det er i forbindelse med rulleringen av kommuneplanen som styringspartiene har gått inn for at man i morgendagens kommunestyremøte vil behandle diverse arealinnspill. Politikerne skal velge om arealinnspillene skal forkastes, eller om de skal gå videre til en konsekvensutredning.
Denne skogen er et av innspillene.
– Vi foreslår dette området som et av stedene som skal sendes videre til en konsekvensutredning, slik at vi får et godt faktagrunnlag før vi skal avgjøre hva som skal gå videre til å kunne bli realisert. Vi som samarbeider i Nordre Follo, Høyre, FrP, Senterpartiet og Pensjonistpartiet lover at vi skal ta en nøye vurdering av denne saken når vi får konsekvensutredningen, sier Steenersen.
– Jeg begriper ikke hvorfor styringspartiene skal gå videre med en konsekvensutredning her. Det er helt unødvendig.
Stormoen derimot ser ingen grunn til å bruke kommunens administrative ressurser til å utrede om det er dumt å bygge ned skogen eller ikke.
– Jeg begriper ikke hvorfor styringspartiene skal gå videre med en konsekvensutredning her. Det er helt unødvendig. For meg handler ikke dette om arealnøytralitet og MDG-politikk. De må gjerne kompensere så mye natur de vil og pålegge utbyggere å kjøpe så mye fond de vil, men dette er vår nærskog og den skal bevares som nærskog her på Solbråtan, sier Stormoen.
– Gjør vondt
Steenersen sier at det også fra FrP sitt ståsted gjør vondt å bygge ned natur og at de er villig til å høre på både Stormoen og andre. Det er slett ikke sikkert det blir noen boliger her, ifølge varaordføreren.
– Stormoen og andre som har meninger i denne saken er viktige for den endelige beslutningen. For oss ligger lista høyt for å bygge ned natur, og hvis man gjør det skal det kompenseres. Det er alle utbyggere i vår kommune klar over. Vi er en kommune hvor det forventes vekst i antall innbyggere, og vi trenger høyere skatteinntekter. Men det er langt fra sikkert at Ekornud Nord blir en del av utbyggingsplanene våre.
– Jeg synes Stormoen argumenterer godt for å ikke bygge ut på Ekornrud Nord. Men Stormoen vet som tidligere medlem av kommunestyret i Nordre Follo Kommune at man noen ganger ønsker å se på forskjellige løsninger og må innhente fakta for å vurdere om løsningen er god, sier Steenersen.
Nå blir det ny skogstur
Steenersen har mange år i politikken bak seg og er klar over at mange saker og forslag ikke alltid blir møtt med heiarop fra innbyggerne. Han viser til et forslag Stormoen selv kom med for noen år siden. Nå har han invitert Stormoen til ny skogstur for å se mer før kommunestyret onsdag.
– Stormoen foreslo selv for noen få år siden å bygge 15 etasjers skyskrapere i Kolbotn sentrum. Det ble ikke særlig godt mottatt av lokalbefolkningen, og man lyttet til disse og lot være å realisere det. Jeg har invitert Stormoen på en spasertur i skogen på Ekornrud Nord så han kan vise meg turområdene, og jeg har lovet at han og alle andre skal få komme til orde ovenfor oss når vi får saken tilbake fra konsekvensutredning.