HAGEMONSTER: Sneglene liker seg dårlig i tørt vær, men etter regnet i forrige uke dukker de opp igjen.

Etter regn kommer... brunsneglene 

Og selv om de slimete hagemonstrene formerer se i rekordfart, kan vi vinne hagekrigen.

Publisert

Helt siden brunsneglene invaderte norske hager på slutten av åttitallet har folket mobilisert i den store sneglekrigen. Det klippes, saltes, plukkes og legges ut gift og kobbertråder, og i tillegg får vi noe hjelp av vær og klima.

SOFIEMYR: Butikksjef Katja Zunterer på Plantasjen forteller at de får mange spørsmål om sneglebekjempelse.

– Det er mindre snegler når det er tørt vær, og en tørr sommer som i fjor reduserer sneglene, forteller Katja Zunterer som er Butikksjef på Plantasjen på Sofiemyr.

– Det har vært lite snegler så langt i år fordi det har vært tørt. Men de kommer fram nå etter det regnet vi fikk i forrige uke, fortsetter hun.

Tilbakegang

På forskingn.no kan man lese at selv om vi nok aldri blir helt kvitt brunsneglene så er de i tilbakegang.

–  Forskeren er litt usikker på hva som er årsaken. Det kan være naturlige grunner som parasitter og sykdom som hjelper til med å holde en stabil bestand. Trolig har folks innsats også noe av fortjenesten, skriver forskning.no.

Hva kan man gjøre?

Det finnes både kjerringråd og kommersielle våpen man kan bruke i den store sneglekrigen.

– Det vi har tilgjengelig nå er et organisk middel som heter «Solabiol, mot Snegler Ekstra», forteller Zunterer på plantasjen, og forteller også at det er lurt med flere tiltak samtidig.

Den hyggeligste metoden er kanskje å plante ting i hagen som sneglene ikke liker. På Plantasjens nettsider nevnes hele 13 planter som sneglene ikke liker, blant annet pelargonia, peoner og valmuer.

VÅT BAKKE: I fuktig vær er sneglene klare til å formere seg. Visste du at 1 kan bli 64 millioner!

Ikke pin dem

– Å avlive snegler med salt anbefales ikke. Salt utsetter sneglene for unødvendige påkjenninger og smerte, skriver NIBIO på sine nettsider, og foreslår heller at man klipper dem i to, eller bruker nematoder eller andre midler.

Tar du livet av en snegle med egg har du potensielt tatt livet av 64 millioner snegler! Brunsneglen er nemlig tvekjønnet og kan legge opptil 400 egg. En sesong kan gi opp til tre generasjoner, det vil si potensielt 1 x 400 x 400 x 400 = 64 millioner brunsnegler!

Og trenger du flere råd og noen å stå sammen med i krigen mot sneglene finner du det for eksempel på facebook. Der er det et utvalg hagegrupper, samt sneglegrupper av typen «Vi som vil Mordersneglene til livs».

Powered by Labrador CMS