Derfor er Myrvoll «buss for tog-taper»
Mangel på busser fører til at Myrvoll blir nedprioritert i forbindelse med buss for tog.
En opprørt Oppegård Avis-leser på Myrvoll reagerer på at buss for tog-tilbudet til Vy gjennom sommeren har vært for dårlig. Vedkommende mener rett og slett at tilbudet er ikke-eksisterende.
Hun skriver at det er utrolig irriterende at buss for tog-bussene dundrer forbi Myrvoll uten å stoppe.
– Jeg lurer på om dere kan finne ut hvorfor buss for tog ikke stanser på Jerpeleina, som den uansett passerer. For oss på Myrvoll er det et stykke til Greverud stasjon, og bussene stanser heller ikke på bussholdeplass på Myrvoll stasjon. Det er utrolig irriterende og frustrerende å stå på Jerpeleina og se halvtomme buss for tog-busser suse forbi, og selv være henvist til somlebuss 81.
– Da tar det glatt en time i bussetet om man skal til Oslo. Jeg kontaktet VY før sommerens arbeid/ferieavvikling og buss for tog. De skulle «se på det», men har lite håp om endring. Hvorfor kan de ikke bare stanse på en av våre to tilgjengelige stasjoner også? lurer Myrvoll-kvinnen på.
Manko på buss fører til prioriteringer
Oppegård Avis har naturligvis kontakt et Vy og spurt hva som er årsaken til at Myrvoll blir nedprioritert når Vy må benytte seg av den mindre populære, men etterhvert velkjente buss for tog-løsningen.
For lav tilgang på busser på Østlandet gjør at Vy ikke prioriterer å bruke buss for tog på Myrvoll.
– Bane Nor har jobbet på flere strekninger i sommer, og derfor må vi bruke mange busser i samtidighet på Østlandet. Det er dessverre begrenset tilgang på buss, sier. Kaja Rynning Moen, kommunikasjonsrådgiver og pressekontakt i Vy.
Hun fortsetter:
– Det kjører busser med middels belegg selv om opplegget er dimensjonert for trafikk utenfor Greverud, og dersom vi skulle dimensjonert for trafikk videre innover, ville vi måtte ha enda flere busser i trafikk, der tilgangen som nevnt allerede er begrenset, sier Moen til Oppegård Avis.
Mener busstilbudet til Ruter er nok
Ski, Langhus og Vevelstad har blitt prioritert, men Vy har lagt ruta om Skiveien for at Greverud skal ha mulighet til å ta buss for tog.
Reisende fra de resterende togstasjonene i gamle Oppegård har blitt henvist til Ruter sitt busstilbud.
– Vi har en avtale med Ruter, med aksept fra vår oppdragsgiver Jernbanedirektoratet, om at det ordinære kollektivtilbudet kan og bør benyttes når vi ikke kan kjøre tog. Buss for tog er satt inn for å betjene Ski, Langhus og Vevelstad, men kjører Skiveien via Greverud i stedet for ut på E6/E18 for at de som reiser forbi Greverud skal ha en reisemulighet, da med bytte.
– Årsaken er til at vi gjør det på denne måten er altså for å sørge for et busstilbud til alle som blir berørt av arbeid på jernbanen, sier Moen.