NISSEFEST: Espen Branden (49) og Pia Almdahl (16) inviterer til nissefest i Kolben.

Har du sett Pia fra Tårnåsen i «Våre beste år»? Nå er hun klar for nissefest i Kolben

For tredje år på rad setter Espen Branden opp «Den Store Nissefesten» i Kolben: – Nå er det blitt tradisjon.

Publisert Sist oppdatert

Ikke noe er så koselig som gode førjulstradisjoner for barnefamilier, og nå er den helt lokale forestillingen «Den store Nissefesten» i ferd med å etablere seg som en årlig godbit i denne sjangeren.

Den andre helgen i advent spilles den for tredje året på rad i Kolben, men samtidig som den nå kan begynne å kalles en tradisjon, har den også mye nytt å by på.

Ny julemusikk i 25 varmegrader

– Vi har 11 helt nye sanger, forteller teatersjef Espen Branden, som til vanlig er kulturhuskonsulent i Kolben, og som står bak det hele. 

Han har i samarbeid komponist og produsent Trond Kjelsås fra Sofiemyr skrevet og komponert de nye sangene.

– Det var egentlig en ganske surrealistisk opplevelse å sitte i 25 grader midt på sommeren og forsøke å komme julestemning, smiler han.

– Men jeg er veldig stolt av resultatet, og gleder meg til å vise det til publikum.

LURINGNISSER: Espen og Pia gleder seg til nissing i Kolben

Pysa og lokale talenter

Espen brenner for å gi unge talenter erfaring og plass til å utvikle seg på scenen. Han har derfor alltid med noen profesjonelle, og så er de lokale barna i stykket håndplukket til å bidra.

– Min filosofi er et ønske om å gi lokale talenter rom til å utvikle seg, og også mulighet til å stå på scenen med noen som har mer erfaring, sier Espen engasjert.

– Derfor forsøker jeg alltid å sette opp en rollebesetning som består av noen proffer og noen i utdanningsløpet fra teaterskole eller musikkteater. Dermed får alle noen å se opp til og lære av.

Slik er det også i dette stykket. Her har Espen fått med tre skuespillere som går på musikkteater ved Høyskolen Kristiania, og utdanner seg som musikalartister, samt et dusin lokale og talentfulle barn.

Men rosinen i pølsa er selveste Pysa.

– Årets proff er en kjent person for de fleste barn, nemlig Frank Ole Sætreng, nemlig selveste Pysa fra Sabeltanns verden, forteller Espen

PIA FRA TÅRNÅSEN: Pia Almdahl er et av våre lokale skuespillertalenter. Til daglig går hun dramalinja på Ski VGS, men hun er også å se på tv-skjermen sammen med Pernille Sørensen i «Våre beste år» på NRK.

Pia fra Tårnåsen

Et av de store talentene Espen har fått med seg, er Pia Almdahl fra Tårnåsen, som denne høsten har blitt kjent som Liv fra NRK serien «Våre beste år», hvor hun blant annet spiller sammen med Pernille Sørensen.

– Jeg har stått på scenen siden jeg var 7-8 år, forteller Pia, som til daglig er elev ved dramalinjen på Ski videregående.

Hun er også elev ved Marianne Mørchs teaterskole, og var sist å se i stykket «Pinocchio». Der spilte hun blant annet sirkusdirektør, og et par andre ensemble-roller, både med og uten replikker.

– I dette stykket har jeg også forskjellige roller, så det blir en del raske kostymeskifter, smiler hun.

TALENT: Pia Almdahl fra Tårnåsen i rollen som sirkus-direktør i Marianne Mørks «Pinocchio»

Flukt og avskoging

Bakgrunnen for teaterstykket var en idé Espen ruget på i flere år, men det måtte en pandemi til for å sette den ut i live. Det begynte da han jobbet i barnehage, og var et lite julestykke basert på «De tre bukkene Bruse».

– Jeg jobbet en stund i en barnehage, og der skulle jeg lage et dramastykke med de eldste barna i barnehagen før jul. Bukkene Bruse var veldig populært blant de små, og der oppsto ideen om å gjøre om bukkene til små nissebarn, forteller Espen.

Da Covid-19 satte punktum for alle kulturoppdrag, satt Espen seg til skrivebordet, og fikk endelig utviklet ideen som nå er i ferd med å vokse seg til en skikkelig juletradisjon i Kolben.

– Det begynte som en liten forestilling på 40 minutter for tre år siden. Nå har vi ny musikk og historien har forandret seg. Det er blitt en mer fyldig historie om en nissefamilie som må flykte når skogen deres hugges, fordi det skal bygges betong-kolosser der.

Noe mer om historien skal vi ikke røpe, men det er gode muligheter til å oppleve «Den Store Nissefesten», som har tatt steget opp fra sal 2 til sal 1, og spilles hele tre ganger den andre helgen i desember.

Powered by Labrador CMS