Kjør pent – fare for underkjølt regn
Blir det hvit jul eller ikke? Det eneste som er sikkert er at du bør kjøre pent gjennom helgen.
Fredag gikk det ut farsevarsel for glatt føre, men selv om det verste er over er det ingen grunn til å tråkke gassen i bunn gjennom helgen heller.
– Akkurat nå har vi hatt en farlig kombinasjon av minusgrader og regn, men temperaturen skal opp, og når vi får noen plussgrader blir det mindre utfordrende føre, sier vakthavende meteorolog ved Meteorologisk institutt, Håkon Mjelstad til Oppegård Avis.
Været i helgen skal i stor grad veksle mellom lett nedbør, temperaturer litt over null, men også noen minusgrader.
– Det betyr at det kan komme perioder med underkjølt regn gjennom helgen også, forteller Mjelstad, og oppfordrer folk til å følge med på værmeldingen og ta hensyn til lokale variasjoner.
Hvit jul i tynn tråd
Det store spørsmålet er jo nå om det er noen sjanse for en snøvakker og hvit jul.
– Alt som kommer nå nærmeste uke vil komme som regn, og ikke snø, sier Mjelstad .
Og det høres jo ikke jule-lystig ut.
Men selv om desemberværet fortsatt vil være grått og vått fremover, er ikke alt håp ute, om vi legger godviljen til og tolker Mjelstad i ønsket retning.
– Det kan synes som det dreier mot noe kaldere vær helt i slutten av perioden, så vi skal ikke miste håpet ennå, legger han trøstende til.
– Jeg er veldig spent på hva temperaturer blir når vi kommer dit, så vi får se, avslutter han.
Oppegård Avis lover å følge juleværet tett!