Disse RA-jentene knuste hele Follo
– Det er gøy at det er jentene som må representere RA og sørge for at vi er med der oppe!, sa jentene til Oppegård Avis.
Lisa Lauritzen og Tyra Langmyr Iochev arrangerte i dag, sammen med idrettslinja på Roald Amundsen videregående skole, fotball-cup for hele Follo på Østre Greverud. Tilreisende lag fra Nesodden, Ås, Frogn og Ski var på plass.
Les kampreferat fra finalen mellom Roald Amundsen og Nesodden nederst i saken!
Cup for moro, men …
Selv om det skulle være en sosial cup for moro, skulle det vise seg at konkurranseinstinktet i stor grad spilte en rolle.
– Dette er jo egentlig for moro, men vi ser at mange av lagene tar det veldig seriøst. Det er jo veldig gøy det også, sier Lauritzen.
Det var særlig guttelagene som tok det mest seriøst, men det var Roald Amundsens sitt jentelag som gjorde det best fra Oppegård. Jentelaget til Roald Amundsen vant nemlig jente-cupen overlegent. Oppegård Avis dukket opp på Østre Greverud med 10 minutter igjen av semifinalen mellom Roald Amundsen og Frogn.
– Vi har totalt 11 lag med og anslår at det har vært godt over 150 personer på Østre Greverud denne dagen, sier jentene til Oppegård Avis.
Det var Marie Agledahl Ulltveitmoen og Nora Rugaas fra Roald Amundsen som satt navnene sine på scoringslista i semifinalen hvor de sikret 2–0 seier mot Frogn. Guttelaget fra samme skole røyk ut lenge før Oppegård Avis dukket opp på Østre Greverud onsdag.
– Det er gøy at det er jentene som må representere RA og sørge for at vi mer med der oppe, sier Rugaas til Oppegård Avis etter semifinalen.
Målscorene fra semifinalen syns selv den beste finalen hadde ville vært mot Ski, men ettersom de var ute måtte det bli Ås eller Nesodden.
– Av Ås og Nesodden tror vi den beste kampen blir mot Ås, sier Ulltveitmoen til Oppegård Avis.
Jentene håpet på Ås i finalen, men fikk Nesodden.
Ikke alt gikk som det skulle
Iochev og Lauritzen forteller at det har vært et morsomt arrangement, men alt gikk ikke som planlagt. Tross alt er dette arrangementet en del av faget, treningsledelse som er på pensumlista på idrettslinja på Roald Amundsen.
– Vi hadde dårlig vær på starten, men det har heldigvis blitt bedre utover dagen. Det var lag fra Vestby som ikke dukket, som gjorde at vi måtte endre en del på kampoppsettet, sier Iochev.
– Kiosksalget har heller ikke gått veldig bra, men været har ikke akkurat gjort det fristende med kald brus og is heller, sier Lauritzen til Oppegård Avis.
Finalen ble aldri spennende
I finalen på 2 x 10 minutter mellom Roald Amundsen og Nesodden gikk Roald Amundsen raskt opp i ledelsen og med et skremmeskudd like etterpå sørget Roald Amundsen-jente for å sette standarden med et høyt press. Det åpnet riktig nok for kontringer imot, men Nesodden fikk aldri nok spillere opp i angrep til å avgjøre på siste tredjedel. Etter seks minutter setter Roald Amundsen-jentene ballen i mål etter at Nesoddens keeper må avgi retur. 2–0 står det til laget fra Oppegård. Det skulle ikke gå mer enn tre minutter til før Roald Amundsen igjen stifter bekjentskap med nettmaskene. Denne gangen alene med keeper. Ballen plasseres trygt i venstre hjørne, men laget fra Roald Amundsen gir seg ikke der. Etter ni minutter spilt blir Nesoddens keeper utspilt, ballen triller mellom beina. Til pause står det 4–0.
I andre omgang jevnes kampen ut, men Roald Amundsen er solide på midtbanen og vinner de fleste duellene. Nesodden sliter med å sette opp etablert angrep, noe Roald Amundsen-laget får til gang på gang. Midtveis i omgangen setter en av midtbanespillerne inn et skudd fra ca. syv meter før Nesodden omsider får sin redusering. De siste tre minuttene får jentene fra Roald Amundsen et hav av muligheter til å sette både 6 og 7-1, men effektiviteten uteblir. Roald Amundsen-jentene vinner sin egen cup 5–1.
På guttesiden måtte det straffesparkkonkurranse til for å kåre en vinner. Der fikk Nesodden sin revansje, hvor de slo Ski.