Modne herrer med nye dråper i gammel drakt
Ringrevene i Landstormen gjentar suksessen med lokal juleakevitt.
Fjorårets julefeiring bød på muligheten for en ny smaksopplevelse for innbyggerne i Nordre Follo. Foreningen Landstormen lanserte da en ny variant av sin etter hvert så berømte lokale akevitt; en flunkende ny Juleakevitt!
Tok markedet med storm
Totalt 2000 flasker ble sluppet på nærliggende polutsalg, og etter relativt kort tid var det vanskelig å få tak i noen av de edle dråper. Salget var med andre ord upåklagelig.
Likevel hadde ikke den noble forening med menn, så store planer om en ny leveranse i 2023, forklarer den gamle ordføreren Gunnar Melgaard.
– Landstormen hadde opprinnelig ikke planer om noen ny produksjon av Juleakevitt i år, men vi har etter mange oppfordringer klart å skaffe til veie en del flasker av de edle juledråpene. Innholdet har derfor den samme smakmiks som i fjorårets suksess, forklarer lederen av akevittkomiteen i Landstormen.
Samtidig har også den tradisjonelle Jubileumsakevitten til foreningen blitt tilgjengelig med nytt opplag i distriktets polutsalg. Jubileumsakevitten er mer for de som ønsker en noe spissere smak på en lokal akevitt. Denne varianten ble etterlyst av noen av Oppegårds innbyggere i fjor.
Overskudd til gode formål
Overskuddet Landstormen fikk fra fjorårets akevitt er allerede godt investert i lokale prosjekter. Noe av det har blitt benyttet til finansering av en rastebenk på Ingieråsen for de som benytter turstien rundt Kolbotnvannet. I tillegg ble det også en ny lavvo duk for Rognebærlia barnehage og når høytiden nærmer seg skal det bli en ny runde med godsaker til sykehjemmene i gamle Oppegård.
– Det er slik vi opererer. Overskuddet vårt går i sin helhet til lokale tiltak for innbyggerne, uttaler Melgaard til Oppegård Avis.
Lokale pol
Årets akevitt inneholder lokale ingredienser som tidligere, og vil være tilgjengelig på de lokale polene, Kolbotn, Ski, Vinterbro og Holmlia.
Dersom du trenger en beskrivelse av dråpene før du går til innkjøp, så har det lokale eksperten Leif Wien, beskrevet farge, lukt og smak på følgende måte:
– Fargen: Dyp gyllen. Lukt: Tiltalende duft av mild karve, appelsin, mynte og hylleblomst. Hint av søt lakris, oloroso og madeira. Smak: Delikat anslag av karve, sitronmynte, appelsin. Hylleblomst og koriander. Den har en lang avslutning mot eukalyptus, sort pepper og grønn kardemomme, sier Leif Wien Jensen.
NB: Vi har sjekket med Vinmonopolet på Kolbotn som opplyser at de allerede har varene klare, så dersom noen lesere ønsker å tyvstarte julehøytiden allerede, så er det med andre ord mulig å sikre seg et eksemplar av Oppegård Juleaquavit nå.