Støysjokk søndag formiddag: – Vi burde nok varslet flere enn vi gjorde
Beboere rundt Kolbotnvannet ble overrasket av støyende pigging langs sporet ved Solbråtan Stasjon søndag formiddag. Bane Nor tar selvkritikk på manglende varsling.
– Arbeid ved/ rundt stasjonen har vi blitt informert om/ tilbud om å bo på hotell har det vel også vært. Men hva med det uhorvelige levenet fra pigging på jernbanen tvers over tjernet det har det jammen ikke kommet noe varsel om, skrev Ingrun Roan på Facebook -gruppen «Det skjer på Kolbotn» på søndag, og mange var enige med henne.
– Ja, klar over behovet for vedlikehold osv, men det er tross alt søndag da, skrev hun videre, og presiserte at dette ikke gjaldt arbeidet på Kolbotn Stasjon, men lyden av pigging fra Solbråtan.
Bane Nor svarer
– Det stemmer at det pågikk pigging av fjell ved Solbråtan på dagtid i går. Årsaken til det er at det var en lengre periode i går det ikke gikk godstog (frem til klokken 18), og da benyttet vi dagen for å få til en mest mulig effektiv gjennomføring av arbeidene, opplyser Esben Svendsen, kommunikasjonsrådgiver i Bane Nor, til Oppegård Avis
– Piggingen må gjøres for å legge
til rette for nye kabelkanaler langs sporet, fortsetter han, og forsikrer om at alle tillatelser og dispensasjoner som trengs for å forstyrre helligdagsfreden er på plass.
Tar selvkritikk
– Når det gjelder varsling, så har de som ble mest utsatt for støy blitt varslet, men vi ser at det ble såpass mye støy at vi nok burde varslet flere enn vi gjorde, særlig med tanke på at jobben ble utført på en søndag.
– Vi har ikke fått noe varsel, og vårt område ligger ikke innenfor de merkede områdene på støykartene, sier Roan.
Når Oppegård Avis er på stedet legger vi også merke til en ikke ubetydelig ekkoeffekt fra Kantoråsen på andre siden av Kolbotnvannet.
Et par dager til
Arbeidet på sporet foregår nord for Solbråtan stasjon, og maskinene flyttes med skinnegående transport mellom godstog-periodene.
– Vi er ikke helt ferdige med piggingen ved Solbråtan, det vil nok ta en dag eller to til, avslutter Esben Svendsen.
Oppegård Avis har sendt et spørsmål til Nordre Follo kommune om manglende varsling, men ikke fått svar når denne artikkelen publiseres. Saken oppdateres når svaret foreligger.