LANDERUD BREVIK: Både Eline, Ingrind og Kristoffer Landerud Brevik skal svømme NM for Kolbotn.

Ni Kolbotn-svømmere klare for NM:  Ingrid kan ta gull

Vi snakket med gullhåpet fra Sofiemyr, Ingrid Landerud Brevik, på siste trening før NM Kortbane i Bodø. 

Publisert

Onsdag flyr blant annet butterfly-talentet Betzy Malén Lindaker og resten av svømmerne fra Kolbotn, med NM-kravene i orden, til Bodø for å konkurrere i junior-NM. Det største gullhåpet med blå og hvit hette er Ingrid Landerud Brevik. 

Hun kunne nemlig kalt seg regjerende Norgesmester på 50 meter rygg i juniorklassen om det ikke var for en liten detalj. Da hun svømte NM sist satt beinsparkene bedre enn forventet under vann og hun svømte marginalt for langt med hodet under vannoverflaten og ble disket til tross for at hun slo inn først med stor margin. 

Håper på pallplassering

Vi snakket med Landerud Brevik på siste siste trening før mesterskapet på Langhus Bad.

 – Jeg er spent og gleder meg, men jeg tror jeg gleder meg mest, innleder Ingrid Landerud Brevik med. 

– I fjor hadde jeg overskudd og kicket lenger enn jeg forventet. Derfor ble det lenger distanse under vann. Den feilen skal ikke gjenta seg denne gangen, sier hun. 

NM i svømming:

Der OL arrangeres hvert fjerde år, arrangeres NM i svømming tre ganger i året (hvis du ikke tar med ÅM og LÅMØ). Her er oversikten: 

Nå er det NM kortbane for junior, senior og for parasvømmere. Her kan alle over 13 år som har klart kravet delta. Jenter deltar siste året som junior som 17 åring og gutter som 18 åringer. Det er først når du har vunnet NM senior du er Norges beste uavhengig av alder. 

NM langbane følger samme prinsipp, men foregår i 50-meters basseng. Ikke 25 meter. 

Nylig ble NM for ungdommer  arrangert. Her kan kun svømmere i alderen 13-16 år delta.

Ikke falt av? 

ÅM: man konkurrerer mot sin egen årsklasse og må kvalifisere seg igjennom LÅMØ.

LÅMØ: De 24 beste svømmerne i hver årsklasse (per landsdel) konkurrerer mot hverandre om medaljer og plassering innenfor sin egen landsdel.

PALLHÅP: Ingrid Landerud Brevik sikter mot pallen på 50 meter rygg.

– I sommer hadde du trolig vunnet. Hva er forventningene dine nå? spør Oppegård Avis.

– Ingenting er avgjort før løpet er svømt og alle som stiller til start kan ha en god dag. Jeg også, men det aller viktigste for meg er den personlige utviklingen, men på 50 meter rygg kan man kanskje håpe på en pallplassering, sier Landerud Brevik. 

I svømmingens verden er det ikke mange ukene mellom stevnene. Det er ikke lenge siden Landerud Brevik svømte på Nordsjøstevnet. Der presset hun ned tidene sine. Nå håper hun å gjøre det igjen. 

– Det er nok 50 meter rygg jeg på papiret kan gjøre det best på og det var også på rygg jeg tok av mest på tidene under Nordsjøstevnet for litt siden, men jeg stiller også i andre øvelser hvor det blir spennende å se om jeg kan presse ned noen tider på blant annet 50 meter fri, 100 meter rygg og på medley, sier hun. 

Landerud Brevik er spydspissen i svømmegruppa om dagen, men i årgangene bak flommer talentene frem. Blant annet stiller også søskene Kristoffer og Eline Landerud Brevik også på startpallene i Bodø. 

– Vi er en klubb i utvikling og jobber mot å bli bedre og det gir resultater ved at det kommer flere og flere opp på et høy nivå. Jeg elsker at jeg har søsknene mine i nærheten og synes det er veldig kult å ha de med i treningsmiljøet, sier hun. 

Stiller med ni utøvere

Totalt stiller Kolbotn med ni utøvere på totalt 20 øvelser og seks stafettlag. Hovedtrener Johan Parker Nygaard forteller at det er Ingrid som gjelder om man skal snakke om medaljer, men trekker også frem flere skremmeskudd sett fra konkurrentenes perspektiv. 

– Tim Vold Johansen og Betzy Malén Linaker kan begge gjøre det svært bra, men disse er fortsatt ungdomssvømmere og ikke juniorsvømmere, men de stiller i NM fordi de har klart kravet om delta i junior-NM. Fokuset er å gjøre sitt beste, og ikke la seg påvirke av andre. Målet er å sette personlig rekorder. 

– For Ingrid er fokuset litt annerledes, hun er juniorsvømmer og har særlig gode muligheter på 50 meter rygg, men også på 50 meter fri og 100 meter rygg, sier Nygaard til Oppegård Avis. 

Disse Kolbotn-svømmerne stiller til NM:

Jonas S. Gulbrandsen (G-2006)

Ingrid K. L. Brevik (J-2007)

Fredrik S. Larsen (G-2008)

Betzy Malén Linaker (J-2009)

R. Eline L. Brevik (J-2009)

Tim Vold-Johansen (G-2009)

Kristoffer A. L. Brevik (G-2009)

Emily L. Zandpour-Rognstad (J-2010)

Narin Salimi (J-2011)

Powered by Labrador CMS