Åpner dørene for førjulshygge
Andre søndag i advent blir det julestemning på Svartskog Kolonial når Cecilie inviterer til åpen kafé og ponniriding for barna.
Cecilie Steensen Skovholdt på Svartskog har ett viktig prinsipp i livet, og det er å bare gjøre det hun har lyst til.
– Det viktigste jeg har lært disse årene på kolonialen er at livet er for kort til ikke å følge hjertet, sa Cecilie da Oppegård Avis snakket med henne i august i år.
– Det er fortsatt mitt motto i alt jeg gjør, forsikrer hun når vi nå er innom for å kjenne litt på førjulsstemning og høre om den kommende jule-popup’en.
Uten tynger et nokså traurig desembervær, men det er raskt glemt når vi trer inn i den gamle kolonialen på Svartskog. Der serveres det umiddelbart en varm følelse av jul og hygge. Dørbjella klirrer, Maria Mena synger at hun vil hjem til jul, det lukter kaffe og nybakte makroner, og nesten ingenting er forandret i det koselige lokalet, selv om det nå er snart et år siden ekteparet Steensen Skovholdt stengte dørene.
Les også: Åpner for å åpne igjen
Men stengt eller ikke, Cecilie følger hjertet, og nå hadde hun lyst til å invitere til en skikkelig førjulsdag på Svartskog Kolonial igjen, og derfor blir det nå en aldri så liten jule-popup førstkommende søndag.
– Kolonialen oser av julestemning, sånn er det jo bare, slår Cecilie fast, og har allerede begynt på forberedelsene. Det er rett og slett litt «Home for Christmas»-stemning for Cecilie å få åpne dørene og treffe igjen alle de som var glade i stedet.
– Jeg har hatt ni år med deilig førjulstid på Kolonialen, og kjenner på savnet, forteller hun.
– Det blir rett og slett ikke jul uten.
Ponnikos for barna
– Planen for dagen er ganske enkel. Det blir servering av kaffe og kaker, og så tenner vi bålpanna og legger frem saueskinn og lager sitteplasser ute i bakgården, forteller Cecilie.
På menyen står alle de populære kakene folk kjenner fra før, samt litt julekake og annen julebakst. Brød blir det også, men i begrenset opplag.
– Det blir førstemann til mølla, for det det er jo litt begrenset hvor mye jeg rekker å lage ferskt, sier hun.
Utenfor kolonialen stiller Alexandra med shetlandsponniene fra Østre Oppegård og bidrar med ponniriding og julemoro for barna.
– Det er kjempepopulært, og pleier å være en veldig hyggelig opplevelse for de minste. Alexandra har vært her før jul i mange år, så det er en del av den hyggelige førjulstradisjonen.
Det glade kaos
Da Cecilie hadde sin første popup i høst ble det svært godt tatt imot. Så godt at det ble tilløp til kaos da hun inviterte til bakgårdsmarked og det kom hundrevis av glade gjester som hadde savnet kolonialen.
– Sist ble det litt spinnvilt, ler Cecilie, som også har lært av den erfaringen.
– Denne gangen har vi på plass mer bemanning. Forrige popup ga besøkstall av en annen verden, det kom overraskende på, men nå er jeg bedre forberedte, forsikrer hun.