Sikrer fjellvegg langs fortau
Etter advarslene om ferske steinsprang ved Lienga er sikringsarbeidet nå i gang.
Bakgrunnen er at kommunen tidligere varslet grunneier etter meldinger om steiner som hadde rast ned mot gang- og sykkelveien langs Lienga. Under en befaring fant geologer flere blokker som nylig hadde løsnet fra fjellsiden.
– Blokkene så relativt «ferske» ut, het det i rapporten fra Structor Geomiljø som kommunen viste til.
Samtidig ble deler av skråningen vurdert til å ha «moderat-stor risiko for steinsprang», blant annet på grunn av omfattende oppsprekking i fjellet.
Starter sikringsarbeid
Nå opplyser grunneier at sikringsarbeidet er i gang.
– Vi har hatt to bergsikringsfirma på befaring, hvor det ene ble engasjert, skriver Marius Nielsen i Fram Eiendom i en orientering til kommunen som Oppegård Avis har fått innsyn i.
Ifølge orienteringen er det RG Fjellsikring AS som fikk oppdraget med å utføre arbeidet.
Til Oppegård Avis opplyser Nielsen at arbeidene startet tirsdag forrige uke og er ventet å være ferdige i slutten av denne uka.
– Tiltakene består av fysisk innfesting med inntil 2,4 meter lange bolter for å stabilisere fjellet og sikre mot nye nedfall av stein, sier han.
Kommunen ba i sin henvendelse grunneier om å legge fram en tiltaksplan for å sikre området og hindre nye steinsprang mot gangveien.
Ny vurdering
Når den første sikringen er ferdig, skal geologen som tidligere vurderte området gjøre en ny gjennomgang.
– Deretter vil geolog som har utarbeidet rapporten gjøre en ny vurdering og utarbeide notat for videre anbefalinger, heter det i orienteringen.
Det er foreløpig uklart om det senere blir behov for mer omfattende tiltak som bolting eller steinsprangnett.