100 katter fikk dødsdom – 12 reddet til Trollåsen
Da alarmen gikk i Bergen i forrige uke brettet kattevenner over hele landet opp ermene i en storstilt redningsaksjon.
Mattilsynet i Bergen hadde bestilt avlivning av 50 katter fra et privat hjem, noe som fikk dyrebeskyttelsen til å gripe inn.
Men tallet stoppet ikke på 50.
– Det viste seg at det dreide seg om 100 katter, da måtte de be om en håndsrekning, forteller Lena Kristiansen i organisasjonen «Hjerte for hjemløse katter», som driver kattemottaket på Trollåsen.
Tur-retur Bergen
Kristin Garder Jespersen er en av de andre frivillige, og hun satt seg i bilen og kjørte de 480 kilometerne til Bergen for å hente 12 katter, fordelt på 4 kattunger og 8 voksne katter.
– Lastingen ble litt kaotisk, men det har gått veldig greit, forteller Jespersen, da vi møter henne i det hun ankommer Trollåsen med bergenserne.
Hun forteller at det ble noen stopp underveis for å gi mat og vann og lufte ut av bilen, og at en av kattene hadde diare.
– Ellers er kattene overraskende friske og fine, forteller Kristiansen og Jespersen.
Må flaskefores
De fire kattungene har foreningen klart å finne et fosterhjem til.
– De er så små at de må mates, og vi fikk heldigvis plass til dem hos en noen som har fostret flere katter for oss, og som er flinke med kattunger på den alderen. De er mellom fire og seks uker, og må flaskefores, forteller Kristiansen.
For de voksne kattene venter nå en tur til veterinæren hvor de skal kastreres og steriliseres, vaksineres og chippes før de kan adopteres bort til nye eiere, eller plasseres i fosterhjem.
I mellomtiden skal de få godt stell i kattemottaket i Liengveien. To av kattene må tilbringe litt tid i isolasjon, mens de andre får bo sammen på et romslig rom.
Vil du bli fosterhjem?
På kattemottaket er de avhengige av frivillige som kan gi kattene omsorg og lek, og organisasjonen drives utelukkende på frivillig innsats. De har ingen ansatte, og hver enkelt bidrar med sin tid. Dette betyr at donasjoner fra bedrifter og enkeltpersoner går direkte til å hjelpe kattene.
– Det kommer inn mange donasjoner av utstyr, mat og andre gaver fra privatpersoner, og en del dyrebutikker og veterinærer bidrar også. Men det er grasrotandeler som holder det hele i gang, forteller Kristiansen.
Det viktigste for kattene er at det er nok frivillige som kan tilby å være fosterhjem, og her er «Hjerte for hjemløse katter» klare på at de trenger flere.
– Ta kontakt om du har mulighet til å være fosterhjem, det er et viktig bidrag, oppfordrer Kristiansen.