HELLERASTEN VEL: Kan du bidra med å oppklare fanens historie?

Fant mystisk fane på loftet: – Ingen kjenner historien

Historielaget håper OAvis-lesere kan bidra til å nøste opp Hellerasten-fanens historie.  

Publisert Sist oppdatert

Torsdag fikk redaksjonen tips om funn av mystisk Hellerasten-fane på et loft i Gautes vei. Det var Harald Lundstedt i Oppegård Historielag som tok kontakt. 

– Jeg fikk et bilde av denne fanen som har ligget på et loftet i Gautes vei. Har tenkt å gi den til Tårnåsen skole slik at de kan bruke den i 17. mai toget. Ingen kjenner historien til fanen eller når den var i bruk. Kanskje noen av OAvis sine lesere vet? skrev han i en sms torsdag. 

Dette burde være en smal sak. Kan det virkelig være at Sigurd Dancke ikke vet noen ting om dette? Det umiddelbare svaret var nei. 

– Hm…. Jeg pleier ikke å vite mer enn Harald, men skal sjekke litt rundt, skriver Dancke i en sms. 

Vet du noe?

Da må du ta kontakt med OAvis-redaksjonen på tips@oavis.no eller tt@oavis.no. Eventuelt på telefon 902 57 083.

Knyttes til «lokkale' »

Det tar ikke for lang tid før Dancke kunne tipse oss om en Facebook-post fra 2014 hvor fanen er avbildet. 

I Facebook-gruppen «Du vet du er fra Kolbotn/Sofiemyr/Tårnåsen når....» finner vi denne posten publisert i oktober 2024: 

.... du husker hvem som bygde hus på Hellerasten i 50-årene. Disse staute karene var noen av dem. Bildet er av styret i Hellerasten Vel, antakelig tidlig på 60-tallet. Det skulle ikke forundre meg om dette er tatt i kjelleren på Samvirkelaget, "Lokkale' ".Pyntet med girlander og klar til fest. Muligens i regi av "Selskapsklubben", som senere er omdøpt til Hellekos og har overlevd frem til nå.

Sammen med teksten ligger dette bildet:

HELLERASTEN VEL: Ifølge Facebook-posten er dette bildet trolig tatt i kjelleren på «lokkale' », der Coop Extra på Hellerasten er i dag.

Oppegård Avis har kontaktet forfatteren av Facebook-posten, men har ikke fått svar på våre henvendelser. 

Rettelse: I den første versjonen av denne saken skrev vi at fanen ble funnet i Gydas vei, det riktige er Gautes vei. Endringen ble gjort klokken 00:05 3. februar.

Powered by Labrador CMS