Politikerstim til vannkanten: Nå trengs det penger
Politikerne ville høre om mortefisket i Kolbotnvannet kan føre til bading.
Den siste uka har NMBU-studenten Jonathan Utby dratt opp cirka 650 kilo mort fra Kolbotnvannet. Målet er å endre balansen i fiskebestanden i vannet ved å svekke mort og styrke abboren, fordi mort bidrar til å kaste bensin på forurensing-bålet i Kolbotnvannet.
– Nå har vi gjennomført et reguleringsfiske og tatt ut ca. 650 kilo mort. De siste dagene ser vi en minsking i fangsten noe som tyder på at det er på tide å avslutte. Nå må det gjøres et prøvefiske til høsten for å tegne seg et bilde av hvordan fiskebestanden ser ut. Deretter må denne prosessen gjentas i minst to år til.
– Da vil vi etter all sannsynlighet se resultater i form av bedre vannkvalitet og en sterkere abborbestand som er kapabel til å holde mortebestanden nede, sier Utby til Oppegård Avis
Gjort på dugnad
Så langt har Utby gjort denne jobben på dugnad, men for å kunne fullføre prosjektet slik han ønsker er han avhengig av å få støtte i form av penger. Enten fra kommunen eller andre steder.
– Det er klart det blir en del jobb når man skal sette 59 garn, fisken skal opp på land og kjøres bort og garnene må pelles for å ikke krølle seg, men dette er lavthengende frukt for kommunen. Dette er snakk om relativt få arbeidstimer sett opp mot resultatet man kan oppnå i form av forbedret vannkvalitet, sier Utby.
Lokalpolitikerne Paal Sjøvall (SP), Marthe Arnesen (MDG) og Sivert W. Leirbakk (H) hadde tatt turen til Skogsland for å høre mer om hva NMBU-studenten kunne fortelle.
– Dette tiltaket alene vil ikke ha effekt som er god nok til at man kan bade i vannet her, men kombinert med andre tiltak vil det være viktig. Jeg mener man bør vurdere å gjøre tiltak for abboren her, som å sette et maksmål på hvor stor abbor man får lov å ta opp og drive informasjonsarbeid rettet mot de som jevnlig fisker her.
– En isfiskekonkurranse på vannet her til vinteren vil være svært ødeleggende for abborbestanden slik tilstanden er nå, men med tre års målrettet arbeid kommer man veldig langt. Også må man sette inn tiltak for å hindre avrenning av kloakk til vannet, kunne Utby fortelle til de nysgjerrige politikerne på Skogsland torsdag formiddag.
Positive til tiltaket
Det var ikke bare politikere som dukket opp for å høre også Helge Klevengen og Martine Hovland Johnsen som jobber i Nordre Follo kommune sin avdeling for klima og miljø. Det samme var Naturvernforbundet, representert av Bjørn Ganger.
Samtlige var også positive til tiltaket. Mannskapet fra kommunen fortalte at de erfarer gode resultater med samme metode i blant annet Østensjøvannet.
– Dette er et positivt tiltak slik vi ser det. Erfaringene fra Østensjøvannet er lovende så dette støtter vi fullt ut, sier Klevengen til Oppegård Avis.
Også Ganger er optimist.
– Jeg ser logikken i å ta ut fisken og endre balansen slik at de spiser hverandre. Det er blitt gjort flere slike prosjekter i ulike vann i hele Norge hvor man ser gode resultater. Dette har vi ikke prøvd før i Kolbotnvannet så det er vi spent på, sier Ganger.
Må vurdere kost/nytte
Av de fremmøtte politikerne er det Sivert Leirbakk i Høyre som må sies å ha mest reell makt, i form av vervet som utvalgsleder i Klima, teknikk og miljø.
Han trenger derimot litt mer kalde fakta på bordet før han tar standpunkt i saken.
– Det er helt fantastisk at folk gjør slike ting på dugnad og dette høres veldig lovende ut, men før vi kan si noe om dette er noe vi kan bevilge penger til må vi få litt mer fakta fra administrasjonen på bordet først, slik at vi kan veie opp kost/nytte, sier han til Oppegård Avis.
Når man stiller opp på reguleringsfiske med Jeg vil bade i Kolbotnvannet-caps var det ikke helt overraskende at Sjøvall og Arnesen stilte seg positive til dette tiltaket.
– I kombinasjon med andre tiltak tror jeg dette kan bli veldig bra, uttalte Sjøvall.
– Jeg håper alle politikerne i kommunestyret kan samle seg om å støtte dette, så kanskje vi kan bade her om fem, ti eller 20 år? sa Arnesen til Oppegård Avis.