Donerer rekordsum til kampen mot brystkreft
Russekullet i 2024 har samlet tømt lommebøker og sparekontoer til inntekt for Rosa sløyfe-aksjonen til Kreftforeningen. Resultatet ble imponerende.
Neste års russekull på Roald Amundsen er, akkurat som sine «forgjengere» i det gavmilde hjørnet. Det har nemlig vært tradisjon for russen å samle inn penger til noble formål. «Årets» kull, den 2005-fødte 2024-russen har imidlertid slått på stortromma og samlet inn det som etter sigende er en rekordsum.
To av totalt fire busser har nemlig donert totalt 56.000 kroner, og mer blir det kanskje dersom også de to siste RA-bussene blir med på donasjonsfesten.
Stolte bussjefer
Bussjefene Fredrik Langekjend Monstad og Jonas Holm Jensen på bussen Latham, forklarer mer.
– Vi er stolte over å ha samlet inn 31. 000 kroner. Beløpet er stort og det er til et flott formål som treffer alle, også oss personlig. Alle kjenner noen. Det er et viktig tema og det er viktig for oss å vise at vi bryr oss, sier guttene.
– Ja, og så har dere ryggen litt fri når vi kommer utpå vårparten, eller, spør Oppegård Avis.
– Vel, det kan jo være vi trenger det, men det har vært en tradisjon for Oppegård-russen å gi mye til Kreftforeningen, men vi har ikke hørt om så store summer som det vi har klart. Det viktigste er at vi får inne mye penger, sier Holm Jensen.
Historisk navn
Nå som innsamlingen er i boks og pengene overført, gjelder det egentlig bare å forbedre seg til feiringen på vårparten. Bussen er i boks, finansieringen er i noen lunde vater og planene klare.
Navnet Latham har for øvrig en nokså spesiell historie i Oppegård.
– Det var navnet på flybåten som Roald Amundsen styrtet og forsvant med i 1928, så det navnet har en litt spesiell klang her i Oppegård, sier Langekjend Monstad og Holm Jensen.
For russebuss-kjennere er det for øvrig den «smått legendariske og notorisk problematiske» bussen «Sleiken» guttene skal ture rundt i, så vi får krysse fingrene for at Latham anno 2024 lider en tryggere skjebne enn navnebroren fra 1928...
Gavmilde jenter
Heller ikke russejentene på RA lot sjansen gå fra seg i en så viktig sak. Bussjef Nora Frøyen Lie forteller at pengene har sittet løst.
– Vi har samlet inn totalt 25.000 kroner. Opprinnelig var planen å samle inn 15.000 kroner, men vi fikk med oss den lokale bedrift Microlog AS som ville bidra sammen med oss, og derfor stoppet summen på 25.000 kroner, forteller Frøyen Lie.
Bussjefen synes det er en god tradisjon å være med på.
– Det er flott at Oppegård-russen er med på dette og gir penger til en viktig sak. Det er en fin tradisjon synes vi, sier hun til Oppegård Avis.
Da Oppegård Avis var innom Roald Amundsen ved lunsjtid tirsdag, var de aller fleste tredjeklassingene, russ eller ikke, kledd i rosa farger. De var med andre ord enda mer synlige enn det de normalt sett er i kantinen.
– Jeg tror de aller fleste tredjeklassingene er med på dette, og det er fint å se, sier bussjefen.