FÅR NYE BARNEHAGE: Formannskapet har bestemt at det skal stå klar en ny barnehage på Kolbotn i 2027.

Sikret ny barnehage på Kolbotn

Et enstemmig formannskap skrotet kommunedirektørens forslag om nye utsettelser og både vedtok ferdigstillelse av ungdomsskole på Fløysbonn og ny barnehage i Kolbotn sentrum.

Publisert Sist oppdatert

Torsdag vedtok et enstemmig formannskap å opprettholde ferdigstilling av både den nye barnehagen i Kolbotn sentrum og den mye debatterte Fløysbonn ungdomsskole.

Det betyr at den flunkende nye barnehagen skal stå klar i 2027 og at den «nye» ungdomsskolen skal være ferdig til skoleåret 2027/2028.

Ble nedstemt

Kommunedirektøren hadde som kjent anbefalt at utvidelse og rehabilitering av Fløysbonn ungdomsskole utsettes i to nye år, til skoleåret 2029/2030, på grunn av kommunens anstrengte økonomi. Forslaget har de siste ukene skapt mye debatt i Oppegård Avis og samtlige partier har vært på banen med sine meninger.

Mindre kjent var det kanskje at også byggingen av en ny barnehage i Kolbotn sentrum var foreslått utsatt, av samme grunn. Nå holdes derimot tempoet oppe i begge sakene.

Ap-forslag

Arbeiderpartiets gruppeleder, Oddbjørn Lager Nesje, var den som fremmet forslaget om å holde seg til fremdriftsplanen.

– Hellerasten lever på lånt tid i dag og vi trenger å få ferdig den nye skolen på Fløysbonn. Vi må opprettholde fremdriften i prosjektet - det koster også å vedlikeholde skolene i ytterligere to år. Satsingen på gode skoler og barnehager skal og vil fortsette også de neste årene, argumenterte han for i møtet.

Forslaget fikk enstemmig støtte og dermed ventet å suse gjennom morgendagens kommunestyremøte.

FIKK GJENNOMSLAG: Oddbjørn Lager Nesjes (Ap) forslag ble enstemmig vedtatt i formannskapet.

Blir ny barnehage

Det var derimot ikke den eneste gladmeldingen formannskapet kunne meddele. I møtet ble det også bestemt at en ny barnehage i Kolbotn sentrum skal stå ferdig i 2027.

– Dette er en gledens dag. Kolbotnområdet har underkapasitet på barnehageplasser. Hvorfor skal vi da trenere et prosjekt som vil bidra til å dekke behovet? Det er viktig å sikre nok barnehageplasser på Kolbotnområdet, for det er et av de områdene med størst mangel på plasser og et pressområde med stor boligvekst. Nok barnehageplasser er ett av de viktigste tiltakene for å få folk til å bosette seg i kommunen vår, sa Lager Nesje.

Uviss plassering

Hvor den nye barnehagen i Kolbotn sentrum skal plasseres er foreløpig ikke bestemt. I 2018 skrev Oppegård Avis at det var vedtatt bygging av en ny kommunal barnehage med mer enn seks avdelinger på Kollen i Kolbotn sentrum. Oppstarten var da planlagt til høsten 2022. Det skjedde ikke og siden den gang har planene ligget på is.

KAN BLI HER: Den såkalte Kollen i Kolbotn sentrum er ett av flere mulige tomtealternativer for den nye barnehagen. I bakgrunnen skimtes Sentrumsbygget.

Ifølge Lager Nesje er det kommunedirektøren og hans team som skal foreslå et passende areal.

– Det er ikke bestemt, som endel av arbeidet skal kommunedirektøren utrede mulighetene og alternativer. De er allerede i gang med konseptvalgutredning (KVU), sier Lager Nesje.

Han utelukker ikke at det kan bli på Kollen.

– Vi har ikke sagt at det er uaktuelt å plassere den på Kollen, men der prosessen er nå er å se på ulike tomter og muligheter. Det viktigste med forslaget vårt om Kolbotn barnehage i denne runden var å unngå at ferdigstillingen ble utsatt fra 2027 til 2029/2030, slik kommunedirektøren foreslo. Vi er glade for at alle partiene støttet dette forslaget, slik at vi klarer å opprettholde progresjonen i prosjektet, sier Aps gruppeleder Oddbjørn Lager Nesje, som selv bor på Kolbotn.

LESTE DU DISSE SAKENE?

Powered by Labrador CMS