Nå skal disse betente sakene avgjøres
I ettermiddag skal kommunestyret fråtse i noen svært vanskelige saker.
Når årets første kommunestyremøte er et faktum, er det som vanlig et omfattende sakskart kommunestyrerepresentanten skal gjennom.
Møtet starter med offentlig spørretid. Her har ikke Oppegård Avis funnet noen spørsmål i innkallingen, men vi har fått en pekepinn på at det kan dukke opp et spørsmål fra FAU-gruppen i Oppegård Syd i den ferske skolesaken som Oppegård Avis omtalte i flere saker i går:
Neste post på programmet er de to temaene kommunestyret skal få vite mer om, som er henholdsvis «Overordnet beredskapsplan» og «Informasjon fra Follo Ren IKS».
Saker til behandling
1/25 Behovsanalyser og tidligfasevurderinger knyttet til kommunens investeringer i formålsbygg:
Befolkningsvekst er ifølge kommunen både ønskelig og viktig for utviklingen av Nordre Follo kommune. Samtidig vil denne vekst og
endringer i befolkningssammensetningen påvirke behovet for bygg til kommunes tjenester. Det er det denne saken - i svært korte trekk - handler om.
Dette foreslår kommunedirektøren, men du finner hele redegjørelsen HER.
2/25 Konseptvalgutredning for rehabilitering eller nytt bygg ved Fløysbonn ungdomsskole - Politisk behandling B1
Ny stor sak som kommunestyret skal ta stilling til, og som Oppegård Avis var de første til å omtale og som vi har skrevet om ved gjentatte anledninger.
Dette er kommunedirektørens innstilling:
1. Kommunedirektøren går videre til forprosjekt med utgangspunkt i ny 8 parallell modulbygget Fløysbonn ungdomsskole med de forutsetningene som er beskrevet i saken. Alternativ A og Alternativ B utredes videre i forprosjektfasen og endelig anbefaling med tilhørende kostnadsramme legges frem i politisk behandling (B2).
2. Forprosjektet skal gjennomgå en kvalitetssikring 2 (KS2) før B2 om man skal gå videre til gjennomføring av prosjektet.
3. Forslag til endelig kostnadsramme og framdrift, legges fram til politisk behandling 2 (B2) etter fullført forprosjekt.
4. Det legges opp til en fremdrift hvor en ny modulskole for Fløysbonn skal være klar til skolestart skoleåret 2028/29.
5. Utvidelse av Flåtestad ungdomsskole gjennomføres ikke siden kapasiteten bygges inn i en ny
og utvidet Fløysbonn ungdomsskole.
3/25 Langsiktig driftsanalyse og investeringsplan
4/25 Plassering av behandlingsanlegg for slam fra drikkevannsproduksjon ved Stangåsen VBA
5/25 Forlengelse av leieavtale - Follo Sykkelklubb.
6/25 Tiltaks- og finansieringsplan for Ski sentrum og Ski ves
7/25 20/36566-4 Planavklaring, veivalg for BT3/BT4 i Kolbotn sentrum (kollen ved vannet og Villa Venleik)
8/25 Åpningstider i barnehage - ferieavvikling og redusert åpningstid
9/25 Fastsetting av valgdag - Stortings- og sametingsvalget 2025
10/25 Endring av stemmekretser - Stortings- og sametingsvalget 2025
11/25 Sak 44/24 fra Kontrollutvalget: Kontrollutvalgets årsplan 2025
12/25 Rullering av veteranplan 2025 - 2028
13/25 KS Debatthefte 2025. Fra forventning til virkelighet – om mellomoppgjøret 2025 og strategisk utvikling av avtaleverket
14/25 Søknad om fritak fra politiske verv - Jon Otto Brødholt (AP)
15/25 Valg av nytt medlem til utvalg for klima, teknikk og miljø for gruppen MDG, V og PS etter Mariya Simon (MDG)
Orienteringer
1/25 Forventningsbrev til kommunene 2025
Interpellasjoner
Interpellasjon fra Nicholas Wilkinson (SV) om heiser på Kolbotn stasjon
Spørsmål
Spørsmål fra Even Ifar Fossland (V) om bussruter og omdirigering av disse ved utfordrende kjøreforhold.