Striden som aldri tar slutt
På onsdag gjorde kommunestyret nok et vedtak om utbygging på Svartskog. Det skaper kraftige reaksjoner, men for å forstå hele bildet må vi tilbake til historiebøkene.
Vi kunne helt sikkert strukket oss tilbake til Ljansbrukets dager for å forstå dagens situasjon på Svartskog, men vi starter i 2015. Da var konfliktnivået mellom grunneiere som ønsket å bygge boliger på sine tomter på Svartskog og beboere som ønsker å bevare Svartskog som et unikt naturområde skyhøyt. Her snakker vi om avføring i postkasser, mistanker om korrupsjon, advokater, stråmenn og annen galskap.
I 2015 havnet saken på bordet til daværende kommunal- og moderniseringsminister, Jan Tore Sanner (H), etter å ha vært gjennom samtlige demokratiske instanser. Da snakker vi om politisk utvalg, formannskapet, kommunestyret, statsforvalteren og til slutt kommunal- og moderniseringsdepartementet.
Det er bare kongen og statsministeren som ikke har fått muligheten til å behandle byggefeltene på Svartskog.
Sanner sin konklusjon ble det vi kaller «Bålerud-forliket». Dette forliket dikterte at man kunne bygge ut noe, men ikke mye. Blant annet ble det fremhevet at felt B6 skulle bevares som et naturområde fordi det er et område med særskilte naturverdier. B2 derimot, ble åpnet opp for utbygging.
Men to problemer gjenstod.
Fikk lov å bygge, men ville ikke. Og fikk ikke lov å bygge, men ville
B6 eies av en privat grunneier, mens B2 eies av Oslo kommune. Oslo kommune har frem til nå ikke vist all verdens interesse for å bygge boliger på sine eiendommer på Svartskog. Det har grunneieren av B6. Derfor sendte eieren av B6 inn et nytt forslag til planer om utbygging på tomta som kommunalministeren sa nei til.
Dette ble ikke godkjent av kommunen og dermed sendt til politisk behandling. Også denne gangen endte saken opp hos statsforvalteren. Når en sak ender opp hos statsforvalteren er en del av prosessen å invitere til et meklingsmøte. Her møtes partene for å komme frem til en løsning sammen. Dette ble gjort i 2019, og resultatet ble et meklingsforslag som måtte godkjennes av kommunestyret.
Forslaget var at grunneieren i B6 kan bygge fem boliger på sin eiendom mot at Oslo kommune ikke får lov å bygge en eneste bolig på sin eiendom.
Avslo meklingsforslag i 2019
Historien fortsetter deretter med at kommunestyret skulle godkjenne dette meklingsforslaget. Noe de ikke gjorde. Det tilhører også historien at denne prosessen skjedde sent i valgperioden og da meklingsforslaget skulle godkjennes var det nytt kommunestyre med rødgrønt flertall. De stemte i mot forslaget og siden har saken ligget dø frem til nå.
Onsdag ble det vedtatt at dette meklingsforslaget på nytt skal vurderes av statsforvalteren og at Oslo kommune sin eiendom skal omreguleres fra boligarealer til naturområder. Dette for at en grunneier på Svartskog skal kunne bygge fem boliger. Dette blir altså tredje gangen statsforvalteren skal behandle denne saken. Og gjett hvem som ble annonsert som ny statsforvalter i Østfold, Buskerud, Oslo og Akershus i slutten av juni 2024? Jan Tore Sanner.
Nordre Follo kommune bruker derimot mye ressurser på saksbehandling, og mange spør seg nå om saksbehandlingsressursene begynner å bli mange ettersom dette bare dreier seg om fem boliger.