MC-FØRER: Bjørn Richard Johansen er en aktiv motorsyklist. Her med KTM 1290 Adventure utenfor Sankt Jörgen Park hotell i Gøteborg. Han kjører alltid MC om det er muligheter, og da gjerne litt omvei for å finne svingete veier som her til og fra Gøteborg. Mange magiske veier inne i Østfold på vei til Kolbotn.

Kongen av «gøy-faktor»

Bjørn Richard Johansen ser tilbake på et morsomt og hektisk år.

Publisert Sist oppdatert

I «Julekos med OAvis» har vi kommet til fjerde juledag, eller 28. desember, som enkelte andre kaller dagen. Du begynner å kanskje bli mett på marispan og ribbe nå?

Da passer det perfekt at vi har tatt en prat med en av kommunens viktigste påvirkere, nemlig Bjørn Richard Johansen. Til daglig er han en av toppene i selskapet Paritee og Geelmuyden Kiese, men innimellom streifer han innom et kommunestyremøte. Han er nemlig også kommunestyrerepresentant for FrP.

– Hvordan har året ditt vært?

Som rådgiver og direktør har det har vært et aktivt og arbeidsomt år i Paritee og Geelmuyden Kiese. Mye morsomme oppdrag og litt reisevirksomhet når vi nå har virksomhet i Norge, Sverige, Danmark, England, USA og Tyskland.

I min hverdag vet jeg sjelden hva som venter via neste telefon og epost henvendelse fra aktører som ønsker vår og min hjelp til strategiske utfordringer. Som regel er det imidlertid spennende dager. Det har det også vært i år!

Vil berømme min kjære Liv og hennes barn for å holde ut med alle telefonene som kommer sent og tidlig… Love you!

Politikk nasjonalt og lokalt

Her hjemme har det jo vært et fantastisk år politisk med Fremskrittspartiet med nesten 28 prosent på den siste meningsmålingen i regi av Norstat for NRK og Aftenposten. For meg som gikk fra Høyre til FrP for 3,5-4 år siden så føles det litt morsomt å ha startet en bevegelse… Nå er det om å gjøre å holde fokus helt inn til valgdagen. Det er kun en meningsmåling som gjelder nemlig - og det er valgdagen 8. september.

Men går det som vi ser nå kan det snu opp ned på «vante roller» i norsk politikk. For eksempel ville det bety at om dette hadde vært valgresultatet i kommunevalget i Nordre Follo ville det betydd at Tønnes Steenersen hadde blitt ordfører og Cecilie Pind fra Høyre hadde vært varaordfører.

Så må jeg også på privaten si at jeg er utrolig stolt over hva vi i teamet i LEKS Motor Oslo AS har fått til i år. MC er jo både hobby og familieaktivitet.

Vi har solgt MCer, ATVer, UTVer, vannscootere, tilhengere og flytebrygger, samt verkstedtjenster hver dag siden starten 19. april. Vi har fått en utrolig mottakelse i markedet med Erlend Lønnum, sønn av Liv og Arve Lønnum, i front som daglig leder.

Som reservepappa er Erlend også «gutten min» og jeg er mektig stolt over hva han har fått til sammen med teamet sitt. Det vet jeg hans mor og hans ordentlige far også er. Nå har vi spennende vekstplaner klar for LEKS Motor Oslo for 2025. Så det gleder jeg meg til, som stor MC-entusiast!

Som pensjonist og avdanket rådgiver, om «mange mange» år, er drømmen, om jeg får holde meg frisk, å lage MC turer rundt om i Norge, Norden, Europa og verden for øvrig…

FAMILIE ER VIKTIGST: Bjørn Richard Johansen på «jobbesøk» hos datteren Janne Maria Egeland-Johansen, som er bartender på en populære Mulligan's Irish pub i Oslo

For øvrig har det vært et suverent år med mange tøffe diskusjoner i flertallspartiene her i Nordre Follo, men også et utrolig godt samarbeid i arbeidet med Høyre, Fremskrittspartiet, Senterpartiet og Pensjonistpartiet.

Vi har det faktisk også veldig morsomt sammen. Gøy faktor har virkelig fått en plass i politikken i Nordre Follo. Her er vi en foregangskommune, tenker jeg. 

Ros til Oddbjørn 

Tenk at Oddbjørn Lager Nesje i Arbeiderpartiet stilte som julenisse på vår julefrokost for pressen på torsdag. Utrolig imponert. Et eksempel på at vi kan være uenig politiske, men allikevel er raus og inkluderende for å skape et godt miljø mellom partiene.

Det er virkelig et godt eksempel på styrken ved den norske modellen og vår kollegiale kultur. Som i Stortinget hvor det er tøffe debatter i komiteer og i Stortingssalen, er det veldig sosialt ellers om man spiser i Stortingsrestauranten eller tar en pils på Trekanten eller Eilef Landhandleri på kvelden. Det har vi klart å få til med O’Learys kvelder på Kolbotn og nå på julelunsjen på Tårnhuset Bistro. Det lover godt for demokratiet.

Jul = hyttekos

– Hva er det beste med julen?

At det er mulig å senke skuldrene, ha det hyggelig på tvers av en storfamilie som jeg er heldig å få være en del av her på Ingieråsen på Kolbotn.

For Liv og meg betyr det i år igjen en trivelig hytte jul i Stöten, med Livs eksmann og deres barn, på svensk side ved Trysil, og deler av mellomjulen og oppløpet til nyttår på vårt magiske vintersted rett i alpinbakken og afterski baren på Skistar Lodge på Fageråsen i Trysil.

Best med julen er for øvrig at det er minimal med kjøring med bil, så vi kan nyte et godt glass og afterski uten noen som helst stressfølelse… Som regel opplever jeg at det kommer spennende strategiske ideer og initiativ i jule- og nyttårshøytiden.

Og så dukker det gjerne opp en eller annen krise, et oppkjøp eller lignende hvor jeg og vi i Geelmuyden Kiese/Paritee blir trukket inn som rådgiver på fridagene. Det tror jeg også vil skje i år… Oppegård Akevitten er for øvrig selvsagt med oss til fjells! Herfra leser vi også OAvis.no hver dag!

– Nevn én ting med jula du fint kunne klart deg uten?

Jeg liker alt med julen, så her har jeg ikke noe å tillegge. I år har jeg gledet meg ekstra mye i de siste to-tre ukene…

– Hva fikk du egentlig aldri tid til i 2024, som du lover å prioritere i 2025?

Det er min lille hemmelighet så den som venter får se i 2025, avslutter Bjørn Richard Johansen med et smil.

Powered by Labrador CMS