MDG: – Risikerer å gi fra oss både kontroll og kompetanse
Denne uken skal spørsmålet om konkurranseutsetting av renholderne behandles i kommunestyremøtet.
Gruppeleder for MDG, Marthe Arnesen, er like tydelig som sine røde kollegaer i kommunens opposisjon i spørsmålet om å konkurranseutsette deler av renholdstjenesten gjennom en anbudskonkurranse. (Se hva de mener lenger nedi saken)
Saken skal opp i kommunestyremøtet denne uka, etter at flertallspartiene innstilte på dette i formannskapsmøtet tidligere i september.
– MDG støtter ikke konkurranseutsetting, sier hun klart til Oppegård Avis.
– Høyresiden har lovet at dette skal gi innsparing, men det er det beste eksempelet på hvordan man driver rovdrift på mennesker. For i realiteten er det tre steder man kan spare: På pensjon, lønn eller bemanning, akkurat slik vi så i Drammen. Der kom innsparingene fordi renholderne mistet offentlig pensjon, fikk dårligere vilkår og måtte dekke større arealer på kortere tid, sier gruppeleder for MDG, Marthe Arnesen.
Hun sier videre at høyresiden mener at kommunen kan spare penger fordi sykefraværet er lavere i privat sektor.
– Men det er en illusjon: folk i privat sektor slutter ikke å bli syke, sier hun.
– Forskjellen er at ansatte oftere har kortere kontrakter, høy turnover og byttes ut når de blir syke, derfor ser sykefraværet lavere ut på papiret. Reelle innsparinger, som i Drammen, kommer ikke av lavere sykefravær, men av dårligere pensjonsordninger og hardere arbeidspress.
Støtter SVs forslag
MDG-politikeren er tydelig på at partiet støttet SVs forslag i formannskapet, som fikk flertall for å legge inn en merknad om at ansatte ikke skal miste lønn, pensjon eller faglige rettigheter.
– Intensjonen er god, men den viser også paradokset i hele vedtaket: Hvis arbeidsvilkårene skal være like gode som i dag, blir det ingen innsparing. Hvis man derimot vil spare penger, betyr det dårligere vilkår for de ansatte, sier Arnesen oppgitt.
Hun sier videre at det å sette tryggheten til over hundre ansatte på spill basert på høyresidens antakelse om at privat sektor løser alt bedre, er uansvarlig.
– Høyresiden bør være mer ærlig og si rett ut at konkurranseutsetting handler om å kutte kostnader, og at det betyr en reell risiko for dårligere vilkår for de ansatte.
Kommunen har gjort investeringer
Som et apropos trekker Arnesen også frem at kommunen har investert i moderne utstyr og systemer for renhold og vaskeri.
– Nå risikerer vi å gi fra oss både kontroll og kompetanse uten å vite om det lønner seg. Og det er ironisk at man i etterkant av en pandemi velger å svekke egen beredskap ved å sette tjenestene på anbud. Lærer vi ingenting av kriser vi nettopp har vært gjennom?
Inkluderingsarena
MDG mener også at det er viktig å se på renholdstjenestens funksjon som inkluderingsarena, hvor ansatte fra 35 nasjonaliteter er i arbeid i dag.
– Den gir trygghet, kompetanseheving og mulighet for fagbrev – en vei inn i arbeidslivet for mange som ellers står uten muligheter. Dette kan vi miste dersom vi presser tjenesten ut på markedet, avslutter Arnesen.