– Det er en uheldig og graverende feil som har oppstått
Slik reagerer Ap-politiker Oddbjørn Lager Nesje etter at sjokktallene fra eldreomsorgen ble korrigert.
Tirsdag kunne Oppegård Avis avsløre at tallene som kommunen oppga, og som ØB gjenga i en stor sak om bruken av dobbeltrom i eldreomsorgen, var feil.
Den som gikk lengst i sin kritikk av den omdiskuterte bruken, var Oddbjørn Lager Nesje, gruppeleder for Ap i Nordre Follo. Nå forventer han at kommunedirektøren kommer med en grundig redegjørelse for hvordan kommunen kunne bomme så grovt i en så viktig sak.
– Det er en uheldig og graverende feil som har oppstått, og vi forventer at kommunedirektøren tar ansvar og kommer med en grundig redegjørelse i forbindelse med behandlingen av kvalitetsmeldingen i kommunestyret i morgen, sier Oddbjørn Lager Nesje til Oppegård Avis.
– Stoler selvsagt på tall
På spørsmål om han selv burde sjekket tallene mer grundig, svarer han det følgende:
– Vi som er folkevalgte stoler selvsagt på tall og fakta fra kommunedirektøren, det er det viktigste grunnlaget for våre prioriteringer. Det er ikke bare i Kvalitetsmeldingen disse tallene er brukt, de fremkommer også i budsjetteringsverktøyet Framsikt. Det har gått flere uker siden vi først fikk se dem, og saken om kvalitetsmeldingen har gjennomgått behandling i en rekke råd og utvalg i løpet av denne perioden. Derfor er det påfallende at korrigeringen først kommer etter at media har laget sak om det, sier Lager Nesje.
Lager Nesje ble selv sitert på at bruken av dobbeltrom er fullstendig ute av kontroll og at det var et tydelig tegn på at eldreomsorgen forringes, ikke forbedres. Det synet har ikke forandret seg markant, selv om tallene nå er justert.
– Selv med det nye tallet er det på det rene at vi har hatt kraftig økning i bruken av dobbeltrom i løpet av denne kommunestyreperioden, under FrP og Høyres styre. Saken om dobbeltrom aktualiserte seg i forbindelse pasient-karusellen, med flytting av pasienter fra Høyås i nord, til Finstadtunet sør i kommunen. Siden kommunedirektøren i budsjettet sier det skal åpnes flere dobbeltrom på Finstadtunet, må vi anta at disse er ment blant annet for dem som flyttes fra Høyås. Sammen med manglende bemanning og sterkt press på de ansatte, danner økt bruk av dobbeltrom og flytting av pasienter et alvorlig bilde av forvaltningen av vår eldreomsorg, sier Lager Nesje.
Vil se det først
Ifølge de nye og korrigerte tallene, vil bruken av dobbeltrom gå ned fra 1.817 i 2024 til 1.680 i 2025. Det vil i så fall høste honnør fra Ap-lederen. Men først vil han se det svart på hvitt.
– Tallet for 2025 er en prognose, det endelige tallet blir ikke klart før året er omme. Men dersom tallet viser seg å være riktig når regnskapet gjøres opp, er det positivt med en liten reduksjon. Men det er likevel en økning sammenlignet med 2023, og dermed bekreftes det at det har funnet sted en økning i bruken av dobbeltrom i løpet av denne kommunestyreperioden, sier han til Oppegård Avis