BRUKT KONDOM: I garderobene fant dugnadsgjengen brukte kondomer og avføring.

Gjorde ekle funn i Sofiemyrhallen:
– Ufattelig nedgriset

Da frivillige foreldre skulle klargjøre til håndballfest, fant de avføring, brukte kondomer og søppel.

Publisert

Søndagens håndballfest i Sofiemyr ble avrundet av jublende Kolbotn-jenter og full pott poengmessig.

Men opptakten til hjemmearrangementet var alt annet enn hyggelig. Da en gjeng ivrige håndballforeldre møtte opp i hallen lørdag kveld, for å klargjøre hallen til storfint besøk, fikk de seg en sjokkopplevelse.

Fellesarealene var skitne og søppelet fløt. Publikumstoalettene var tilgriset, men aller verst var det i garderobene. Lagleder Mattis Øybø beskriver en av garderobene som «ufattelig nedgriset».

– Lørdag kveld var vi en gjeng foreldre som møttes i hallen for å gjøre klart til søndagens Bring-arrangement. Det ble mildt sagt ikke en hyggelig opplevelse. Det var skittent i hallen og garderobene var rett og slett ufattelig nedgriset, sier Øybø til OAvis.

NEDGRISET: Garderoben var møkkete og rundt omkring lå det flere brukte kondomer, med og uten innhold.
SKITTENT: I tillegg til noen ekle funn var det generelt veldig skittent i hallen.

– Det var ikke noe særlig

Planen var at de tilreisende lagene fra Bergen og Tromsø skulle få hver sin «nye» garderobe, men den planen ble skrinlagt.

– Vi bestemte oss raskt for at dette var en for stor oppgave for oss. Garderobene var skitne, fulle av søppel, og vi så både avføring og et par brukte kondomer. Det var ikke noe særlig rett og slett.

Øybø har ingen anelse om hvem som står bak svinestien. Han vil heller peker i retning av de som har ansvaret for rengjøring i hallen.

– Vår opplevelse er at det er overraskende lite rengjøring i hallen. Hadde det ikke vært for dugnadsgjengen vår som skulle klargjøre til en stor happening, så ville både spillere og publikum blitt møtt med dette søndag morgen, sier laglederen.

FULL KONDOM: Hva innholdet er kan man spekulere i, men det ser ut til å være urin.
SØPPELET FLØT: Slik så det ut da foreldrene skulle gjøre klar til håndballfest.

Han beskriver beskaffenheten i hallen som et trist skue.

– Jeg synes det er er ille. Det var rett og slett ikke spesielt behagelig å komme dit lørdag kveld. Det er synd at frivillige foreldre må fikse noe som burde vært eller er kommunens ansvar.

Heller ikke håndballmamma Ales Sletnes var videre imponert.

– Vi var klar for å vaske over og klargjøre garderobene vi, men ikke avføring og brukte kondomer. Nå måtte vi stenge garderobene vi hadde tenkt å bruke. Det er at vi ikke evner å ta vare på det vi har, sier Sletnes, med klar adresse til kommunen.

RESTER: Hva som lå igjen her, vites ikke, men særlig hyggelig var det ikke.

– Kjempebeklagelig

Nordre Follo kommune har fått tilsendt bildene fra Sofiemyrhallen. De uttaler at de er sjokkert over det bildene viser, men understreker samtidig at de ikke kjenner seg igjen i den generelle beskrivelse om at hallen er dårlig rengjort.

– Her må vi undersøke hva som har skjedd med tanke på hvem som har vært i hallen fredag kveld og lørdag. Våre renholdere rengjør hallen fra 06.00 til 14.30 mandag til fredag og de kjenner seg ikke igjen i den generelle beskrivelsen av at det er dårlig renhold i hallen. Da de forlot hallen på fredag, så var verken toaletter eller garderobe tilgriset, sier kommunikasjonsrådgiver Pål Hægland til Oppegård Avis.

Han likte derimot dårlig det bildene viste.

– Jeg er like sjokkert over bildene som alle andre, for dette er ikke en tilstand man skal forlate en garderobe i. Det synes vi ingenting om. Det er leietaker, altså de som disponerer hall og garderobe, som har ansvaret for å forlate anlegget i god stand. Det er kjempebeklagelig at foreldrene kom til dette synet, for det skal ikke skje. Vi må kunne forvente at folk rydder opp etter seg, så dette var både ekstraordinært og synd.

Nå vil kommunen ta en ekstra titt i sine systemer, for å forsøke å unngå at noe lignende skjer igjen.

– Vi må gå gjennom våre systemer for å se hva som egentlig har skjedd denne helgen, og vi følger opp denne saken, sier Hægland, som dermed signaliserer at det kommer en oppfølgingssak fra Sofiemyrhallen.

STENGTE GARDEROBENE: Foreldrene valgte å heller ta i bruk de gamle garderobene, enn å vaske og klargjøre de nye som var skitnet til.

Herjet på banen

De fremadstormende Kolbotn-jentene lot seg ikke affisere av søppel og griseri da søndagens kamper ble spilt. I det første oppgjøret mot Tromsø, handlet det egentlig mest hvor stor seieren skulle bli.

Med 19-10 til pause tok Kolbotn foten litt av gasspedalen i andre omgang og lot Tromsø være med å leke, men vant likevel komfortabelt 35-24.

Kampen mot bergenslaget Gneist ble et intenst oppgjør foran et engasjert publikum på rundt 250 personer, og det var Gneist som tok initiativet fra start. Takket være strålende målvaktspill ledet gjestene tidlig 5-2 og skapte litt usikkerhet blant seiersvante Kolbotn-jenter.

Da Kolbotns storskytter Emma Huse fikk stilt inn siktet, dundret hun inn sju mål og bidro sterkt til at Kolbotn ledet 15-11 til pause.

Andre omgang ble en jevn affære, men sakte, men sikkert dro Kolbotn ifra og seieren 30-24 var i realiteten aldri truet.

Dermed står Kolbotn igjen som det eneste laget med full pott i sin Bring-gruppe etter fire av åtte spilte kamper. Vinneren av gruppen går videre til Bring-sluttspill i mai, der Norges beste J16-lag skal kåres.

JUBELJENTER: Kolbotn sikret seg to nye seire i helgen og suser av gårde mot sluttspill.
Powered by Labrador CMS