MC-fest i Oppegård
Tradisjonen tro er 1. mai også en høytidsdag for MC-folket. I år blir det storinnrykk i Oppegård.
For mange tohjulsfantaster er 1. mai ensbetydende med at MC-sesongen starter. Også i år samles tusenvis av motorsyklister til vårslipp flere steder i Norge.
Store arrangementer er planlagt i Oslo, Stavanger, Hamar og Vestfold/Telemark, med forventet oppmøte på mellom 1.000 og 3.000 deltakere hvert sted.
Vårslippet kombinerer kjøreglede og fellesskap med et tydelig fokus på trafikksikkerhet. Og i år spiller Oppegård en sentral rolle.
Påfyll i Oppegård
Sultne morgenfugler på to hjul samler seg nemlig for å spise «MC-frokost» seg Quality Hotel Entry på Mastemyr fra 07.30. Deretter går turen til Tyrigrava, som høyst sannsynlig fylles opp av lokale og regionale motorsyklister
Rundt klokken 10 er det felles avgang fra Tyrigrava, med kurs mot Sundvolden Hotel i Buskerud. Der vil det være et offisielt program, anført av den MC-kjørende fylkesordføreren i Buskerud, Tore Opdal Hansen.
– Vårslippet markerer at MC-sesongen er i gang, men minner oss også om hvor viktig det er å ha fokus på sikkerhet. Nullvisjonen er et felles ansvar, sier Tore Opdal Hansen.
Apropos sikkerhet og det å bli sett. Dette er en av tidenes reklamer om nettopp det temaet:
– Motorsykkelens høytidsdag
Interesseorganisasjonen Norsk Motorcykkel Union (NMCU) trekker frem både det sosiale og det sikkerhetsmessige aspektet ved dagen.
– 1. mai er motorsykkelens høytidsdag. Samtidig er budskapet klart: Ta det rolig, stol ikke på at du blir sett, og nyt turen, sier daglig leder Arild Lind.
Organisasjonen understreker også viktigheten av synlighet i trafikken gjennom «SE OSS»-aksjoner og oppfordrer alle til å bidra til en trygg sesongstart.